Jakie miejsca zobaczyć na Nusie Penida?

Kelingking Beach, Nusa Penida

Będąc na Bali warto udać się choć na chwilę na pobliskie rajskie wysepki, które leżą u południowo-wschodniego wybrzeża Bali, a administracyjnie do niej przynależą. Mowa o pięknych Nusa Penida, Nusa Lembongan i Nusa Ceningan. Wszystkie one mają strome zbocze i dlatego czasem plaże, które choć piękne z góry, bez łodzi są dla nas niedostępne. Te trzy Nusy dały nam masę pięknych widoków. Tak pięknych, że czasem aż trudno uwierzyć, czy aby zdjęcia nie zostały podkoloryzowane. Zapewniamy Was, że kolor wody tak właśnie prezentuje się na żywo! W tym poście skupię się na największej z wysp, tj. Nusie Penida. O tym, co oferują dwie pozostałe przeczytasz w osobnym artykule.

Kelingking Beach, wizytówka Nusy Penida

Nusa Penida – informacje praktyczne

Jak dostać się na Nusę Penida?

Z Bali codziennie odbywają się kursy między wyspami. Z portu w Padangbai wypływa local ferry, które kosztuje zaledwie 30.000 IDR (8 zł) od osoby. Można przetransportować na nim auto lub skuter/motor. Z portów w Sanur i Pemelisan wypływają fast boaty (z Sanur również slow boat). My wypływaliśmy z Sanur i wytargowaliśmy cenę 150.000 IDR w jedną stronę od osoby (ok. 41 zł) . Podane na ulotkach ceny zaczynają się od ponad 200.000 IDR za ten kurs. Najlepiej przyjść bezpośrednio do portu w Sanur, tam znajduje się wiele punktów, w których po okazaniu biletu, dostaniemy kartę pokładową. Można również bezpośrednio zakupić tu bilet i wynegocjować cenę. Bilet powrotny możemy także wtedy zakupić, podając datę i godzinę powrotu oraz wyspę, z której chcemy wracać. My wracaliśmy z Nusy Lembongan. Cena była taka sama, tj. 150.000 IDR od osoby.

Jak poruszać się po Nusie Penida?

Jeżeli nie masz problemu z jazdą na skuterze/motorze to nasza odpowiedź brzmi – najlepiej skuterem! Dlaczego? Stan dróg jest kiepski i jazda samochodem jest nie lada wyzwaniem. Motorem czy skuterem łatwiej się poruszać i omijać dziury. Cena za dobę to ok. 75.000 IDR (20zł). W porównaniu do cen na Bali tu jest drogo (na Bali skuter można wypożyczyć za 50.000 IDR, tj. 13 zł. Jeżeli ktoś jednak preferuje własne auto, można wypożyczyć samochód na Bali i przewieźć go promem lub zrobić to na Nusach (wtedy będzie drożej). Można również wynająć prywatnego kierowcę i podzielić zwiedzanie wyspy Nusa Penida na 1-2 dni. Znajomi z bloga Takeyouwarpl korzystali z jednodniowej wycieczki z kierowcą i zapłacili 700.000 IDR (190 zł) za całodniowy intensywny program. Kontakt do kierowcy: +62 819 1641 9180.

Noclegi na Nusie Penida

Wszystkich wyszukiwaliśmy w serwisie Agoda lob Booking. Czysty, średniej klasy pokój dwuosobowy z łazienką kosztował ok. 40 zł za noc ze śniadaniem (cena za dwie osoby). Zawsze patrzymy na opinię o hostelu i zazwyczaj taka technika zdaje test.

Nusa Penida – co zwiedzić?

Na tej wyspie jest najwięcej miejsc, do których warto się udać. Jest tak dlatego, że wyspa ta spośród trzech tu wspomnianych, jest największa. Na poniższej mapie znajdują się wszystkie atrakcje, w których byliśmy.

  • Kelingking Beach

Opłata za parking skutera to 10.000 IDR.

Zdecydowanie TOP miejsce całej wyspy. Widok na tę plażę pojawia się we wszystkich ulotkach promujących wyspę! Do plaży prowadzi ścieżka, jednak ze względu na trudność w jej pokonaniu nie poleca się zejścia. Jeżeli jednak się zdecydujesz, nie rób tego w japonkach. My byliśmy świeżo po małym wypadku na skuterze, co pomogło nam podjąć decyzję i nie nadwyrężać zranionych łydek.

TIP: warto pojawić się tu przed 9:00, bo później jest bardzo dużo ludzi!

  • Broken Beach

Parking dla Broken Beach i Angel's Billabong jest w tym samym miejscu. Koszt parkingu skutera to 10.000 IDR.

Do tego miejsca prowadzi bardzo słabej jakości droga. Widzieliśmy, jak auto zakopało się kołem w dziurze i o własnych siłach nie dawało rady wyjechać. Nie dość, że droga jest mocno podziurawiona, to dodatkowo bardzo wąska. Do tej plaży nie ma zejścia. Cechą charakterystyczną jest klif z wyżłobionym pod nim otworem, przez który wpływa do zatoki woda.

  • Angel’s Billabong

Parking dla Broken Beach i Angel's Billabong jest w tym samym miejscu. Koszt parkingu skutera to 10.000 IDR.

Znajduje się przy Broken Beach. To naturalny basen z wyjściem na ocean. Przy odpływie możliwa jest w nim kąpiel, czyli w godzinach rannych lub przed zachodem. Gdy miejsce ma przypływ, zakazane jest wejście do basenu, ponieważ wraz z falą, moglibyśmy znaleźć się w rozszalałym oceanie.

  • Tembeling Beach and Forest

Wejście jest darmowe, można jedynie wrzucić donację do skrzyneczki.

Dojazd do tego miejsca jest trudny. Jedynie jednośladem dotrzemy do samego wejścia. Samochód parkuje ok. 2 km wcześniej i czeka nas wówczas spacerek. Miejsce jest bardzo ładne. Zobaczymy tu hinduską świątynię, obok niej ładne oczko wodne, w którym można się kąpać. Idąc dalej po schodach, zejdziemy do plaży w zatoczce, gdzie obok huśtawki na ocean znajduje się mały basen z widokiem na ocean. A wszystkie te miejsca otoczone są laskiem. Pięknie!

  • Peguyangan Waterfall

Parking skutera jest darmowy. Wypożyczenie sarongu to koszt 10.000 IDR od osoby.

Aby dotrzeć do tego miejsca, należy zejść po wielu stromych schodach. Gdy naszym oczom ukaże się hinduska świątynia w klifie, to znak, że już za chwilę naszym oczom pojawią się baseny w klifie.

  • Atuh Beach

Parking przy zejściu do Atuh Beach jest darmowy.

Zejście do tej plaży jest dość strome. Na plaży można kupić kokosa, inne napoje i przekąski, a przed zachodem rybę z grilla. Wspinaczka klifem z drugiej strony zatoki doprowadzi nas do kolejnej z plaż, czyli Diamond Beach.

  • Diamond Beach

Aby uniknąć opłaty za parking skutera/auta (10.000 IDR), warto przyjechać od strony Atuh Beach (aby dostać się do Diamond Beach trzeba wspiąć się po schodach na sąsiedni klif!).

To kolejne z TOP miejsc wyspy. Mnóstwo zdjęć na Instagramie przewinęło mi się zanim zobaczyłam to miejsce na własne oczy. Można zejść z klifu do plaży po przygotowanych drewnianych schodkach.

  • Teletubbies Hill

Parking jest darmowy.

Mało popularne miejsce na wyspie, z dala od najbardziej popularnych miejsc. Wdzięczną nazwę to miejsce zawdzięcza wzgórzom podobnym do tych z kreskówki o Teletubisiach. Jeżeli ktoś szuka spokoju na łonie natury, w tym miejscu je znajdzie.

  • Goa Giri Putri Temple

Wejście do świątyni to koszt 20.000 IDR od osoby, wypożyczenie sarongu kosztuje 10.000 IDR.

Hinduska świątynia wydrążona w skale. Żeby dostać się do jej wnętrza, należy przejść przez wąski otwór w skale, następnie kucając, przecisnąć się przez niski korytarz. Świątynia jest bardzo klimatyczna i dość długa. Na samym końcu dotrzemy do miejsca, gdzie jest więcej światła, które wpada z jej tylnego wejścia.

W Indonezji po raz pierwszy byliśmy 6 lat temu i wtedy Nusa Penida nie była tak popularnym kierunkiem wizyt. Żałujemy, że wtedy tu nie trafiliśmy, bo byłoby zdecydowanie mniej turystycznie. Obecnie wyspa cieszy się ogromną popularnością. Wielość pięknych fotogenicznych miejsc przemawia za decyzją o zobaczeniu ich na własne oczy. Jest przepięknie i temu naprawdę trudno zaprzeczyć. Polecamy wyrwać się tu na kilka dni z Bali!

Jeśli podobał Wam się ten artykuł i chcielibyście dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych! 

Powiązane

Nowa Zelandia – koszty podróży

Ciasto na pizzę neapolitańską (jeszcze lepsze)

Pętla Ha Giang – TOP atrakcja Wietnamu

3 komentarze

Czy warto płynąć na Nusę Lembongan i Ceningan? - ŚWIAT Na Własną Rękę 23 stycznia 2020 - 04:44

[…] głównym celem wizyt, a raczej odwiedzający trafiają tu przy okazji zwiedzania Nusy Penidy. W tym artykule przeczytasz, co oferują najmniejsze z […]

Pawel z Szamane.pl 26 stycznia 2024 - 12:03

Super poradnik! Odwiedziliśmy trochę miejsc w Indonezji jednak nigdy nie było nam dane tutaj dotrzeć, już w czerwcu naprawimy ten błąd 🙂 Macie może jakieś polecajki dobrych knajp na wyspie?

Mateusz 7 lutego 2024 - 08:34

Zazdroszczę 😀 Byliśmy przed covidem więc nie czuję się na siłach polecać nic bo nie wiem jak teraz to wygląda. W podróżach w takie miejsca zwykle sugerujemy się google maps i tak polecam zrobić 🙂

Mateusz

Dodaj komentarz