Od ostatniego posta z przepisem na pizzę wiele się zmieniło. Zjedliśmy dodatkowych kilkadziesiąt pizz, przytyliśmy parę kilogramów, przetestowaliśmy nowe mąki, nowe proporcje spodu i zmieniliśmy co nieco metodę. W ten sposób otrzymaliśmy jeszcze lepsze ciasto na pizzę. Nie wierzysz? To spróbuj tego przepisu!
W tym poście przedstawiamy Ci naszą wariację oryginalnego przepisu przywiezionego z Neapolu. To ciasto rośnie wolniej, jest bardziej słone i bardziej nam smakuje! Pierwotne proporcje ciasta na pizzę znajdziesz TUTAJ.
Ciasto na pizzę – co potrzebujesz?
- mąka, typ 00
- woda
- drożdże
- sól
- cukier
- oliwa
Mąkę typu 00 znajdziesz m.in. w Tesco. My zaopatrujemy się we włoskie mąki na allegro. Polecamy Caputo Pizzeria, Stagioni 5 Neapolitana, Polselli Vivace. Jak dotąd najlepsze efekty uzyskaliśmy z mąką Stagioni 5 Neapolitana.
Składniki na ciasto do pizzy
Ciasto na pizzę – proporcje składników
Ilość na 8 ciast do pizzy:
- 1 kg mąki
- 580 ml wody
- 2 g świeżych drożdży lub 0.7 g suszonych
- 30 g soli
- 15 g oliwy z oliwek
- 10 g cukru
Wykonanie
W wodzie w temperaturze pokojowej rozpuść drożdże i cukier. Tak powstanie rozczyn. Stopniowo dodawaj do mąki i mieszaj. Gdy utworzy się konsystencja ciasta, dodaj sól i oliwę.
Żeby nie brudzić dodatkowych naczyń, rozczyn możesz przygotować już w misce, do której wcześniej wsypałeś/aś mąkę. Woda nie wsiąknie w mąkę. Możesz więc do niej dodać drożdże, cukier i wymieszać.
Ciasto na pizzę, domowa pizza Ciasto na pizzę, domowa pizza
Wyrabianie ciasta
Teraz możesz rozpocząć wyrabianie. Przez kilka minut baw się ciastem w misce tak, by wszystko się połączyło. Ciasto w takiej formie będzie się kleić – nic nie szkodzi! Przez kolejnych kilka minut mocno je ugniataj na blacie aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec tego etapu rzuć ciastem efektownie o blat.
Nasza instrukcja video, na której zobaczysz, w jaki sposób ugniatać ciasto znajduje się TUTAJ.
Ostatnie kilka minut poświęć na delikatne wyrabianie. Rozciągaj fragmenty ciasta i owijaj nimi całość. Ten etap służy napowietrzeniu ciasta. Tak przygotowaną masę włóż na 2 godziny do miski i przykryj czystą kuchenną ścierką/folią spożywczą. Pozostaw w temperaturze pokojowej.
Ciasto na pizzę, wyrabianie Wyrobione ciasto przykryj folią i odstaw na godzinę
Cenna rada od włoskich mistrzów pizzy!
Po 2 godzinach wyciągnij ciasto do pizzy i pougniataj je trochę. Następnie podziel je na 8 równych części.
Nasze kulki ważą około 220 g i formułuję z nich spód o średnicy ok. 32 cm.
Każdą kulkę ciasta przeciśnij przez dziurę między kciukiem i palcem wskazującym tak, aby powstała napięta powierzchnia na cieście. Dzięki temu zabiegowi ucieknie powietrze, które wcześniej wprowadziliśmy do ciasta. Na koniec rzuć kulką o blat. W ten sposób potraktuj wszystkie 8 kulek, a następnie ułóż je np. na blasze, przykryj folią i pozostaw w lodówce na minimum 16 godzin.
Każdą kulkę ciasta przeciśnij przez palce, by odpowietrzyć ciasto Gotowa kulka z ciastem ląduje w misce i trafia na minimum 16 godzin do lodówki
Ciasto gotowe. Co dalej?
Ciasto po tych kilkunastu godzinach spędzonych w lodówce zwiększy swoją objętość. Nie martw się, że wobec poprzedniego przepisu ciasto urośnie znacznie mniej. Dzieje się tak, ponieważ użyliśmy trzy razy mniej drożdży!
UWAGA!
Bardzo ważne jest, aby ciasto wyjąć z lodówki minimum 2 godziny przed przygotowaniem pizzy (najlepiej 4 godziny wcześniej)!
Pamiętaj, że jedna kulka to jedna pizza. Na blacie formułuj coś na kształt koła. Na tak przygotowany spód połóż sos do pizzy i ulubioną kompozycję składników. Niżej przeczytasz o naszych ulubionych sosach i kompozycjach składników.
UWAGA: Jeżeli planujesz resztę kulek użyć kolejnego dnia, przykryj miskę z kulkami folią spożywczą, aby wierzch ciasta nie wysychał. Przygotowane kulki ciasta możesz także zamrozić i z sukcesem używać w przyszłości. Wystarczy, że pojedynczo owiniesz je folią spożywczą i wrzucisz do zamrażalki.
Jeżeli wolisz wersję video przepisu z instrukcjami, zapraszam Cię do naszej zapisanej relacji na Instagramie. Pamiętaj jednak, że w instarelacji znajdują się pierwotne proporcje składników.
Pizza neapolitańska domowa
O tym, jakie sosy możesz nałożyć na pizzę oraz przykładowe kompozycje składników znajdziesz TUTAJ.
WAŻNE!
Piekarnik nagrzej w trybie góra-dół do maksymalnej temperatury. Bardzo ważne jest, aby pizzę kłaść na gorący kamień/blachę. Dlatego, jeżeli masz kamień do pizzy, umieść go w piekarniku jeszcze przed rozpoczęciem nagrzewania. Jeżeli będziesz piec na blasze, również umieść ją w piekarniku przed rozpoczęciem nagrzewania. Kamień/blachę umieść jak najbliżej grzałki górnej.
UWAGA!
W trakcie samego pieczenia przestaw tryb na grill. Pizza powinna się piec około 3 minuty (obserwuj, bo łatwo ją spalić!).
Pizza neapolitańska domowa
Warto zakupić szamotowy kamień do pizzy. Taki kamień wkłada się do piekarnika i bezpośrednio na nim piecze pizzę. Rozgrzanie piekarnika z kamieniem w środku potrwa dłużej (ok. godziny), bo kamień musi się dobrze nagrzać. Taki kamień pomaga usunąć wodę z ciasta. W efekcie pizza jest bardziej chrupiąca i ładnie trzyma się w dłoni!
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś/abyś dać wyraz docenienia naszej pracy, proszę o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!
3 komentarze
Cześć,
jak traktować taką zamrożoną kulkę? Kusi mnie zrobić więcej ciasta i mieć taki gotowiec w zamrażarce do użytku dowolnego dnia. Czy to tak działa?
Pozdrawiam, super strona!
Cześć, dzięki!
Pewnie, możesz mrozić (najlepiej gotowe kulki owinięte plastikową folią spożywczą). W zależnosci od tego ile wcześniej sobie przypomnę to rozmrażam szybciej w temperaturze pokojowej (8-12h) albo w lodówce około 1 dzień i potem jeszcze na 2-3h zostawiam w temperaturze pokojowej przed pieczeniem. Ogólnie wychodzi to nieźle, chociaż świeże smaczniejsze i lepiej wyrasta.
Nie jestem pewien ile dokładnie można takie kuli trzymać, ale zauważyłem że jak leżą zamrożone ponad miesiąc to może wyjść zakalec bo drożdże nie przeżyły
Dzięki wielkie! Spróbujemy w tym tygodniu 🙂