Rejs po rzece Kinabatangan

Nosacz, rejs po rzece Kinabatangan

Chciałbyś zobaczyć karłowate słonie, orangutany i nosacze w naturalnym środkowisku? A jeśli powiem Ci, że możesz również zobaczyć dzioborożce, krokodyle i langury srebrzyste? Przyznaj, czy to nie brzmi cudnie? I to wszystko w jednym miejscu, tj. w Sukau, skąd wypływają rejsy po rzece Kinabatangan! W trakcie podróży na Borneo zachęcam Cię do odwiedzenia tej części wyspy. Stan Sabah ma wiele do zaoferowania, a atrakcja, którą tu opiszę jest warta zachodu! Z kolei o miejscach wartych odwiedzenia w stanie Sarawak przeczytasz TU.

Rejs po rzece Kinabatangan – dojazd i organizacja

Sukau to wioska znajdująca się we wschodniej części stanu Sabah. Najbliższym dużym miastem jest Sandakan. To tam znajduje się lotnisko. My dotarliśmy do Sandakan lotem krajowym z Kota Kinabalu. Bilety nie są drogie. Za lot w jedną stronę zapłaciliśmy ok. 100 zł od osoby bez bagażu rejestrowanego (loty rezerwowaliśmy zaledwie na 2 dni przed wylotem). Połączeń szukaliśmy na Skyscanner.

W Sandakan można już skorzystać z wycieczki zorganizowanej na rejs. Kwota za całodniową wycieczkę to koszt ok. 230 zł od osoby (stan na lipiec 2019). My zdecydowaliśmy się na tańsze i samodzielne rozwiązanie. Wypożyczyliśmy auto w firmie Hertz na lotnisku w Sandakan. Nie rezerwowaliśmy wcześniej samochodu. Trasa do Sukau zajmuje ok. 2.5 godziny.

Wieczorem tego samego dnia ruszyliśmy w drogę powrotną do Sandakan, a rankiem kolejnego dnia zwróciliśmy auto firmie Hertz. Wszystko odbyło się w niesamowicie miłej atmosferze!

Godziny rejsów po rzece Kinabatangan

Rejsy w Sukau wypływają spod homestay’ów. My skorzystaliśmy z Sukau River Homestay i za 2-godzinny rejs zapłaciliśmy 50 MYR od osoby (ok. 45 zł). Łodzie wypływają stąd o 6:00 i 15:30. Bardzo polecamy to miejsce, bo prowadzi je sympatyczna rodzina, a rejs jest cudownym doświadczeniem.

Dysponujesz większą ilością czasu?

Jeżeli tak, zostań w Sukau kilka dni. Gdybyśmy mogli sobie na to pozwolić, chętnie spędzilibyśmy więcej czasu w Sukau River Homestay. Otoczeni naturą moglibyśmy cieszyć się towarzystwem borneańskiej dżungli i wybrać się również na poranny rejs po rzece.

Rejs po rzece Kinabatangan na własną rękę  – koszty

Wyruszając z Sandakan, wycieczka zorganizowana kosztuje ok. 230 zł od osoby (my znaleźliśmy ofertę za taką kwotę). Zorganizowanie tego wyjazdu na własną rękę wyniosło nas ok. 115 zł/osoba. Oszczędność jest więc znacząca! Po kolei, co składało się na tę kwotę:

  • 100 zł – koszt wypożyczenia auta na jeden dzień
  • 35 zł – benzyna
  • 45 zł/osoba – rejs po rzece

Koszt wypożyczenia auta i benzyny rozkłada się na ilość pasażerów. Ostatecznie przy dwóch osobach taka całodniowa wycieczka na własną rękę to wydatek ok. 115 zł/osoba.

Ciekawostka:

Jak odróżnić samicę nosacza od samca? Samica ma krótki, zadarty do góry nos, a samiec długi i rozszerzony na końcu (na zdjęciach poniżej samica jest z lewej strony, a samiec po prawej).

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś/abyś dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!

Powiązane

Nowa Zelandia – koszty podróży

Ciasto na pizzę neapolitańską (jeszcze lepsze)

Pętla Ha Giang – TOP atrakcja Wietnamu