Ciasto do pizzy prosto z Neapolu

Ja się tylko tak nieśmiało zapytam: „Kto nie lubi pizzy?”. My uwielbiamy i od kilku lat przygotowujemy swoją własną. Naszym celem było uzyskanie możliwie zbliżonych efektów do tych z pizzerii. Domowa pizza, czyli ta pieczona w około 250 stopniach potrafi wypaść blado. W pizzeriach ciasto piecze się je w temperaturze aż 500 stopni! Przepis na ciasto do pizzy, który prezentuję Ci w tym poście jest absolutnie kultowy – pozwala osiągnąć podobny smak ciasta do tego z profesjonalnych pieców. Kilka miesięcy temu wybraliśmy się na festiwal pizzy do Neapolu. Mateusz wziął udział w warsztatach robienia pizzy. Wróciliśmy z tego wyjazdu z kilkoma udoskonaleniami na to, jak otrzymać prawdziwie włoskie ciasto. Jestem przekonana, że je pokochasz i nie będziesz się z nim rozstawać. Częstuj się!

Ciasto do pizzy – co potrzebujesz?

  • mąka
  • woda
  • drożdże
  • sól
  • cukier
  • oliwa

Użyj mąki pszennej, najlepiej typ 00. Każdy inny typ będzie OK, ale najlepszy efekt uzyskasz z mąką 00.

Ciasto do pizzy – proporcje składników

Ilość na 6 ciast do pizzy:

  • 800/900 g mąki
  • 500 ml wody
  • 6 g świeżych drożdży lub 2 g suszonych
  • 15 g soli
  • 30 g oliwy z oliwek
  • 10 g cukru

Obecnie Mateusz z powyższych składników przygotowuje 8 spodów do pizzy. Ciasto jest wtedy bardzo cieniutkie. Na początek jednak lepiej podzielić masę na 6 części – będzie łatwiej!

Wykonanie

W wodzie w temperaturze pokojowej rozpuść drożdże i cukier. Tak powstanie rozczyn. Stopniowo dodawaj do mąki i mieszaj. Gdy utworzy się konsystencja ciasta, dodaj sól i oliwę.

Żeby nie brudzić dodatkowych naczyń, rozczyn możesz przygotować już w misce, do której wcześniej wsypałeś/aś mąkę. Woda nie wsiąknie w mąkę. Możesz więc do niej dodać drożdże, cukier i wymieszać.

Wyrabianie ciasta

Teraz możesz rozpocząć wyrabianie. Przez kilka minut baw się ciastem w misce tak, by wszystko się połączyło. Ciasto w takiej formie będzie się kleić – nic nie szkodzi! Przez kolejnych 5 minut mocno je ugniataj na blacie. Na koniec tego etapu rzuć ciastem efektownie o blat.

Nasza instrukcja video, na której zobaczysz, w jaki sposób ugniatać ciasto znajduje się TUTAJ.

Ostatnie 5 minut poświęć na delikatne wyrabianie. Rozciągaj fragmenty ciasta i owijaj nimi całość. Ten etap służy napowietrzeniu ciasta. Tak przygotowaną masę włóż na godzinę do miski i przykryj czystą kuchenną ścierką/folią spożywczą. Pozostaw w temperaturze pokojowej.

Cenna rada od włoskich mistrzów pizzy!

Po godzinie wyciągnij ciasto do pizzy i podziel je na 6 równych części. Każdą kulkę ciasta przeciśnij przez dziurę między kciukiem i palcem wskazującym tak, aby powstała napięta powierzchnia na cieście. Dzięki temu zabiegowi ucieknie powietrze, które wcześniej wprowadziliśmy do ciasta. Na koniec rzuć kulką o blat. W ten sposób potraktuj wszystkie 6 kulek, a następnie ułóż je np. na blasze i pozostaw w lodówce na 24-72 godziny.

Ciasto gotowe. Co dalej?

Ciasto po 24 godzinach zwiększy swoją objętość. Pamiętaj, że jedna kulka to jedna pizza. Wyciągnij z blachy kulkę i na blacie formułuj coś na kształt koła. Na tak przygotowany spód połóż sos do pizzy i ulubioną kompozycję składników. Niżej przeczytasz o naszych ulubionych sosach i kompozycjach składników.

UWAGA: Jeżeli planujesz resztę kulek użyć kolejnego dnia, przykryj miskę z kulkami folią spożywczą, aby wierzch ciasta nie wysychał. Przygotowane kulki ciasta możesz także zamrozić i z sukcesem używać w przyszłości. Wystarczy, że pojedynczo owiniesz je folią spożywczą i wrzucisz do zamrażalki.

Jeżeli wolisz wersję video przepisu z instrukcjami, zapraszam Cię do naszej zapisanej relacji na Instagramie.

Sos do pizzy

Pomidorowy

Na patelni zrumień kilka pokrojonych ząbków czosnku, dodaj pomidory w puszce/passatę/świeże pomidory i chwilę trzymaj na ogniu. Dodaj bazylię, sól, pieprz i cukier do smaku. Wszystko zblenduj.

Marinara

Jak powyżej z tą różnicą, że oprócz czosnku zrumień również drobno posiekaną cebulkę.

Śmietanowy

Drobno posiekaną cebulkę i czosnek zrumień na maśle. Dodaj łyżkę mąki i wtedy stopniowo dodawaj śmietanę 18% (musi być słodka, z kartonika, nie z kubeczka), cały czas mieszając tak, by nie powstały grudki. Dodaj tymianek, sól i pieprz. Zdejmij z ognia, wszystko zblenduj.

Nasze ulubione kompozycje składników na pizzę

  1. Marinara sos, mozarella, szpinak (wcześniej zamarynowany w oliwie z dodatkiem soli i pieprzu), czerwona cebulka, pomidory suszone w oliwie, gorgonzola (już na gotową, gorącą pizzę).
  2. Sos pomidorowy, mozarella, pomidorki koktajlowe, pieczarki.
  3. Marinara sos, mozarella, pieczarki, czerwona cebulka, zielone oliwki, parmezan (na gotową, gorącą pizzę).
  4. Sos biały, pomidorki koktajlowe, szpinak i opcjonalnie boczek.
  5. Sos pomidorowy, oscypek, czerwona cebulka, pomidorki koktajlowe.

Przygotowaną pizzę wkładamy do piekarnika nagrzanego do maksymalnej temperatury. Pizza jest gotowa, gdy boki się zarumienią. W 250 stopniach piecze się około 7-8 minut.

Warto zakupić szamotowy kamień do pizzy. Taki kamień wkłada się do piekarnika i bezpośrednio na nim piecze pizzę. Rozgrzanie piekarnika z kamieniem w środku potrwa nieco dłużej, bo kamień musi się dobrze nagrzać. Taki kamień pomaga usunąć wodę z ciasta. W efekcie pizza jest bardziej chrupiąca i ładnie trzyma się w dłoni!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś/abyś dać wyraz docenienia naszej pracy, proszę o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!

Powiązane

Aplikacje przydatne w podróży

Bagaż w długiej podróży

Ciasto na pizzę neapolitańską (jeszcze lepsze)