Ceny w Wietnamie

Dzisiaj na finansowe prześwietlenie biorę Wietnam. Spędziliśmy tu 6 tygodni i tęsknimy! Za jedzeniem, za przygodą, za pięknymi krajobrazami. Wietnam dał się polubić bardziej niż się spodziewaliśmy. Pytanie o to, jakie są ceny w Wietnamie jest bardzo zasadne, gdy planujemy urlop w tym kraju. Dzisiaj rozwieję Wasze wątpliwości. Dobrej lektury!

Wietnam na własną rękę – TRASA

Housesitting w Sajgonie – 3 tygodnie

W połowie grudnia rozpoczęliśmy przygodę z housesittingiem na południu Wietnamu. To nasze trzecie doświadczenie z tą formą zakwaterowania i tym razem również jesteśmy bardzo zadowoleni. O housesittingu przeczytasz więcej w poście, kliknij TU. Te 3 tygodnie były bardzo stacjonarne, co wiąże się z obowiązkiem opieki nad zwierzęciem. Mieszkaliśmy w dzielnicy nr 7 w Ho Chi Minh. Do centrum Sajgonu mieliśmy 20 minut taxi, w okolicy niewiele budżetowych restauracji i dlatego przede wszystkim gotowaliśmy sobie sami. Spędziliśmy tu również okres świąteczny i przygotowaliśmy kolację wigilijną.

Podróż – 3 tygodnie

Ho Chi Minh – Can Tho – Hoi An – Da Nang – Trang An – Ha Giang – Hanoi

Z Sajgonu wyruszyliśmy jeszcze bardziej na południe do Delty Mekongu. Za bazę wybraliśmy miejscowość Can Tho. Na jeden dzień wypożyczyliśmy skuter, by zwiedzić okolice, a kolejnego dnia wyruszyliśmy na pływający targ Cai Rang.

Kolejnym punktem na trasie była miejscowość Da Nang i jej okolice, gdzie z Can Tho dotarliśmy samolotem. Tym samym przenieśliśmy się do środkowego Wietnamu. Po kilku dniach spędzonych w Hoi An poczuliśmy, że ta część kraju ma naprawdę wiele do zaoferowania. Hoi An to miasto krawców i innych rękodzielników, w którym magia wciąż się zachowała. Godzinę drogi od Hoi An znajduje się kompleks świątyń hinduistycznych My Son, o którym mówi się, że jest uboższą wersją kambodżańskiego Angkor Wat. W bliskiej okolicy Da Nang zwiedziliśmy Wzgórza Marmurowe oraz Półwysep Son Tra.

Kierując się w stronę północnego Wietnamu, wyruszyliśmy w okolice Ninh Binh. Za bazę noclegową wybraliśmy Trang An, skąd odpływają łodzie na rejs po rzece w otoczeniu niesamowitego krajobrazu. Zwiedziliśmy tu również okolice, wdrapując się na punkt widokowy na Hang Múa i docierając do świątyni Bich Dong Pagoda. Stąd udaliśmy się na samą północ kraju do Ha Giang, niedaleko granicy z Chinami. Plan na tę część kraju mieliśmy jeden – 3-dniowa pętla motorowa po najpiękniejszej widokowej trasie w kraju. W tym regionie bardzo często bywa mgliście, ale na szczęście pogoda umożliwiła nam zrealizowanie pętli. Wróciliśmy z wieloma pięknymi zdjęciami i wspomnieniami świetnej przygody. Podróż zakończyliśmy w Hanoi, gdzie spędziliśmy ostatnie kilka dni.

Ceny w Wietnamie – analiza wydatków

Walutą w Wietnamie jest Đồng, który przyjmuje wartość 1000 VND = 0,18 zł (kurs z dnia 07.04.2020). Wszystkie podane w tabelach wartości są przeliczone do PLN i stanowią łączne wydatki dla dwóch osób.

Poniżej znajduje się kołowy wykres poniesionych wydatków z podziałem na kategorie.

W tabeli zamieszczam więcej konkretów, czyli liczbowe podsumowanie kosztów w każdej kategorii dla naszego 6-tygodniowego pobytu w Wietnamie.

W Wietnamie ciężko jest znaleźć bank, w którym bez prowizji można wyciągnąć gotówkę z karty. Jedyny bank, który nam to umożliwił to VP Bank.

W podsumowaniu finansowym naszych kosztów podróży po Wietnamie należy zaznaczyć, że płaciliśmy tylko za 3 tygodnie noclegów, ponieważ pierwsze trzy tygodnie spędziliśmy w ramach housesittingu, opiekując się kotem i mieszkaniem właściciela. Poniżej wydzieliłam finanse dla tych dwóch, zupełnie innych okresów w naszej podróży.

  • W Wietnamie spędziliśmy łącznie 42 dni na przełomie grudnia i stycznia 2020.
  • 21 dni spędziliśmy stacjonarnie w Ho Chi Minh, opiekując się kotkiem i mieszkaniem w ramach housesittingu.
  • Pozostałe 21 dni wykorzystaliśmy na podróż z południa na północ kraju.
  • Łącznie przez 42 dni podróży wydaliśmy ok. 7.000 zł za dwie osoby, co daje ok. 3.500 zł za osobę, bez biletu lotniczego do i z Wietnamu.

koszt dnia: 85 zł/osoba

6 tygodni, które spędziliśmy w Wietnamie dzielą się na dwa 3-tygodniowe odcinki, które pod względem wydatków znacząco się od siebie różniły. Przede wszystkim w trakcie pierwszych 21 dni spędzonych na housesittingu nie wydaliśmy ani jednej złotówki na zakwaterowanie, a z transportu korzystaliśmy tylko, gdy chcieliśmy dostać się do centrum miasta. W trakcie pozostałych 21 dni wszystkie noclegi spędzaliśmy w hostelach i często przemieszczaliśmy się. Poniżej znajdują się wykresy wydatków osobno dla 3-tygodniowego okresu spędzonego na housesittingu oraz dla 3-tygodniowego okresu spędzonego na intensywnej podróży przez kraj. W dalszej części artykułu analizę prowadzę już tylko dla całości, tj. 6 tygodni.

JEDZENIE – ceny w Wietnamie

koszt dnia: 30 zł/osoba

Zdecydowana większość wydatków w tej kategorii dotyczy jedzenia na mieście. Generalnie uważamy, że Wietnam jest bardzo tani dla zachodniego turysty. Jadaliśmy smaczne posiłki za kilka złotych, jak np. pyszny regionalny makaron Cao Lau za 7 zł, zupka Pho za 4 zł i obiad na wagę z piciem za 2,5 zł w lokalnej restauracji. Jako regułę traktowałabym to, że do 10 zł za osobę jesteście w stanie zjeść dobry obiad z piciem na mieście – w tych bardziej lokalnych restauracjach. W miejscach mniej budżetowych do 20 zł. Oczywiście, że znajdziecie również restauracje, gdzie spokojnie wydacie 50 zł od osoby za obiad/kolację. Z tych droższych wyjść w naszym przypadku były to wizyta w Pizza 4P’s w Hanoi, gdzie wydaliśmy około 30 zł za pizzę oraz kolacja w Rice Field, gdzie za dobre wietnamskie jedzonko z europejskim drinkiem zapłaciliśmy około 30 zł od osoby.

Jedzenie w sklepach kupowaliśmy głównie w trakcie housesittingu, ponieważ mieliśmy do dyspozycji kuchnię i każdego dnia z niej korzystaliśmy. W wydatkach na jedzenie znajdują się również koszty składników potrzebnych do przygotowania polskiej kolacji wigilijnej oraz nasze europejskie zachcianki, jak np. drożdże potrzebne do ciasta do pizzy (30 zł za 125 g).

W kategorii Używki znajdują się wydatki na alkohol.

ZAKWATEROWANIE – ceny w Wietnamie

koszt dnia: 36 zł/osoba

Przez pierwsze 3 tygodnie spędzone na housesittingu w Sajgonie nie ponosiliśmy kosztów zakwaterowania, dlatego koszt dnia został wyliczony na podstawie pozostałych 3 tygodni. Średnio za dwuosobowy pokój płaciliśmy 70 zł. Wybieraliśmy średnio budżetowe miejsca, tak, aby było śniadanie i komfortowe warunki do pracy. Miejsca, które w szczególności polecamy to:

Wszystkie noclegi rezerwowaliśmy przez portale Booking lub Agoda.

 TRANSPORT – ceny w Wietnamie

koszt dnia: 18 zł/osoba

W kategorii Taxi znajdują się w większości wydatki poniesione na dojazdy do centrum Sajgonu z naszego mieszkania w ramach housesittingu (mieszkaliśmy 20 minut samochodem od centrum).

Dwukrotnie skorzystaliśmy z samolotu, by szybciej dotrzeć do planowanego miejsca. Loty krajowe w Wietnamie są bardzo tanie, a my dodatkowo płaciliśmy tylko za jeden bagaż nadawany (podróżujemy obecnie z jednym dużym plecakiem). Z Can Tho lecieliśmy do Da Nang, oraz z Da Nang do Hanoi. Koszt lotu za osobę w każdym przypadku to około 100 zł.

Z autobusów korzystaliśmy, by z Hanoi dotrzeć do Trang An lub by z Ha Giang wrócić do Hanoi. Takie długodystansowe autokarowe podróże są w Wietnamie również niedrogie. Przykładowo:

  • Ho Chi Minh City – Can Tho: ok. 20 zł od osoby (autobus sypialniany, 4h)
  • Hanoi – Trang An : ok. 25 zł od osoby (autobus typu limuzyna z masującymi siedzeniami i WiFi, 2h)
  • Trang An – Ha Giang: ok. 50 zł od osoby (autobus sypialniany, 11h)

Skuter/motor wypożyczaliśmy kilkukrotnie, by zwiedzić okolice. W tej kategorii znajdują się również wydatki na benzynę, która kosztowała średnio 1,8 zł/1 litr. Na północy w Ha Giang wypożyczyliśmy dobry motor, by na nim przejechać pętlę i za dzień płaciliśmy ok. 40 zł. Wynajem skuter kosztuje średnio 20 zł za dzień ( w Can Tho płaciliśmy około 25 zł za dzień, a w Da Nang 15 zł).

KARTA SIM – ceny w Wietnamie

95 zł

Na lotnisku kupiliśmy kartę SIM operatora Viettel, a później kilkukrotnie ją doładowywaliśmy (koszt doładowania: około 20 zł za 12 GB). Karta kupiona na lotnisku z pakietem 30 GB ważnym przez miesiąc to koszt ok. 53 zł.

ROZRYWKA – ceny w Wietnamie

koszt dnia: 10 zł/osoba

Zorganizowany dojazd do Cu Chi Tunnels (ok. 20 zł od osoby), jednodniowy kurs gotowania w Sajgonie (ok. 170 zł od osoby), rejs na pływający market Cai Rang (ok. 25 zł od osoby) i rejs po rzece Trang An (ok. 30 zł od osoby) tworzą koszt zorganizowanych wycieczek.

Wizyta w Muzeum Pozostałości Wojennych w Sajgonie (ok. 7 zł od osoby), wejście na bar na dachu Heli w sylwestra (ok. 80 zł od osoby), wejście do kompleksu świątynnego My Son (ok. 25 zł od osoby) czy na teren jaskiń Mua (ok. 15 zł od osoby) składają się na koszt biletów wstępów.

HIGIENA – ceny w Wietnamie

140 zł

W tej kategorii znajdują się wydatki na kosmetyki. Ze względu na 3 tygodnie stacjonarnego pobytu pozwoliłam sobie na zakup pumeksu czy maski do włosów. Wiem, szaleństwo! Mateusz wybrał się również jednorazowo do fryzjera.

INNE – ceny w Wietnamie

410 zł

W kategorii Inne przede wszystkim znajdują się wydatki poniesione na otrzymanie wizy. Koszt przybicia wizy 1-wjazdowej do paszportu to 25 USD od osoby, płatne na lotnisku w Wietnamie. Wcześniej należy otrzymać tzw. promesę wizową, z którą udajemy się do okienka na lotnisku. Koszt takiej promesy jest bardzo różny, w zależności od agencji, długości naszego pobytu w Wietnamie i tego, ile razy będziemy w tym czasie przekraczać granicę z Wietnamem. My wybraliśmy firmę Vietnam Visa Pro i zapłaciliśmy ok. 60 zł od osoby za 3-miesięczną 1-wjazdową promesę wizową.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś/abyś dać wyraz docenienia naszej pracy, proszę o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!

Powiązane

Nowa Zelandia – koszty podróży

Ciasto na pizzę neapolitańską (jeszcze lepsze)

Pętla Ha Giang – TOP atrakcja Wietnamu