Kolumbia – koszty wyjazdu na własną rękę

Kolumbia to przepiękny kraj, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Często kojarzona jest z serialem Narcos i wówczas może przywoływać przed oczy wiele niebezpiecznych obrazów. Rzeczywistość na szczęście jest inna. Spędziliśmy tu 18 dni i zdecydowanie był to piękny, intensywny, obfity w nowe miejsca i smaki urlop wakacyjny. Poniżej wrzucam kilka uwag, które od razu nasuwają mi się na myśl.

Znajomość hiszpańskiego, choćby na poziomie podstawowym jest bardzo pomocna. W niejednej sytuacji angielski nie był właściwym językiem do komunikacji. Np. na lotnisku pytano nas w języku hiszpańskim, dlaczego tu przyjechaliśmy, jak długo chcemy zostać. W biurze krajowych linii lotniczych panie również nie mówiły w innym języku niż ojczysty. W kwestii obaw co do bezpieczeństwa, uważamy, że należy zachować zwykłe środki ostrożności, tj. „no dar papaya”, jak mawiają Kolumbijczycy. Nie wychodziliśmy nocami, nie wdawaliśmy się w rozmowy z osiedlowymi koleżkami, unikaliśmy niebezpiecznych dzielnic o niewłaściwych porach. Robiliśmy to, co w każdym innym zakątku świata należałoby robić, by czuć się bezpiecznie w obcym miejscu.

Kolumbia nie jest bardziej naznaczona wymogiem ostrożności. Ludzie są bardzo życzliwi, pomocni, często ujmowała nas ich troska o to, by plecak był domknięty, by nie brać ze sobą aparatu w dane miejsce. Jak widać, sami troszczą się o dobry wizerunek w świecie. Turystyka jest ważnym elementem kraju, a Kolumbia ma wiele do zaoferowania, szkoda, by niepochlebna opinia w świecie miała  jej szkodzić.

Kolumbia – koszty organizacji wyjazdu na własną rękę

W Kolumbii spędziliśmy 18 dni we wrześniu 2016 roku. Na miejscu wydaliśmy 4.142.900 COP na dwie osoby, czyli ok. 4.830 zł (przeliczenia po kursie z dnia 02.01.2018).

  • Z tej kwoty 1.168.300 COP, ~ 1362 zł stanowiły noclegi;
  • Koszt wyżywienia i atrakcji wynosił zatem 2.974.600 COP, ~ 3470 zł.

Dodatkowo:

  • Koszt biletów lotniczych krajowych na terenie Kolumbii wyniósł 760.560 COP, ~ 887 zł;
  • Koszt biletów lotniczych z Budapesztu do Kolumbii wyniósł 3.500 zł;
  • Dojazd do i z Budapesztu to koszt 110 zł;
  • Ubezpieczenie podróżne:
    Mateusz – 182,70 zł
    Ola – 91,35 zł.

Przeliczając te wydatki na osobę, mamy łącznie ok. 4.800 zł. Kwota ta stanowi koszt za osobę 18 – dniowego zwiedzania Kolumbii wraz z biletami lotniczymi. Nie brzmi kosmicznie, prawda?

Nie wykonaliśmy dodatkowo żadnych szczepień, wszystko, na co się szczepiliśmy przy okazji poprzednich wyjazdów, do Indii i Indonezji, było nadal aktualne.

Do poniesionych kosztów nie wliczyłam trzech dni spędzonych w Budapeszcie.

W razie pytań, wątpliwości czy uwag, zachęcam do kontaktu lub pozostawienia komentarza pod postem!

Wszystkie artykuły z Kolumbii znajdziesz TUTAJ.

Powiązane

Nowa Zelandia – koszty podróży

Ciasto na pizzę neapolitańską (jeszcze lepsze)

Pętla Ha Giang – TOP atrakcja Wietnamu

3 komentarze

Kolumbia 27 października 2019 - 14:39

Witam , bardzo podobała mnie się wasza podróż do Kolumbii ? Mam tylko jedno pytanko co do Bogoty i Medellín ? Czy po 3 dni w każdym mieście jest wystarczające ? Czekam na odp. Dzięki

Ola 29 października 2019 - 15:31

Jest wystarczające, my nie byliśmy w żadnym z nich dłużej 🙂

Kolumbia 29 października 2019 - 22:02

Ok . Dzięki… 🙂

Dodaj komentarz