Raja Ampat – wakacje w raju

Przełom stycznia i lutego 2020 spędziliśmy na jednej z wysp archipelagu Raja Ampat i o tym rajskim zakątku Papui Zachodniej opowiem. Z artykułu dowiesz się, co oferuje ten fragment Indonezji, jakie są ceny zakwaterowania, wycieczek i transportu oraz czy praca zdalna z tego kawałka raju byłaby możliwa. Celem przyspieszenia pracy z artykułem, skorzystaj ze spisu treści.

Raja Ampat – położenie

Czym Cię zachwyci Raja Ampat?

Jeżeli jesteś głodny wizyty w odległym miejscu i masz potrzebę poczuć się jako jeden z nielicznych gości na wyspie, to Raja Ampat spełni te potrzeby. Jeżeli chcesz zobaczyć najlepsze widoki życia pod wodą, Raja Ampat będzie strzałem w dziesiątkę. Rafa na Raja Ampat, choć nie jest największa na świecie, oferuje największe zróżnicowanie życia. Tutaj żyje ponad 1400 różnych gatunków ryb i około 75% gatunków rafy znanej na świecie. Jeżeli marzą Ci się piękne i puste plaże, to również będzie słuszny wybór! I słuszne wydaje się być określenie, że Raja Ampat to ostatni raj na świecie. Takim dopiskiem jest opatrzona między innymi lokalizacja tego miejsca na Instagramie.

Raja Ampat – kiedy jechać?

Sezon występuje mniej więcej w okresie grudzień-marzec. Pamiętajmy, że obecnie pory roku nie do końca pokrywają się z tym, co było kilka czy kilkanaście lat temu. Klimat się zmienia i widzimy tego nieodwracalne skutki. Trudno się więc przywiązywać do podanych ram czasowych, ale wybierając termin spośród tego okresu, mamy największe szanse na bezwietrzny i słoneczny urlop. Ten okres to również sezon na obserwację mant!

Raja Ampat jest coraz bardziej popularnym kierunkiem i dlatego turyści przyjeżdżają tu przez cały rok. Szkoła nurkowania z wyspy Kri, z którą kurs robił Mateusz, powiedziała nam, że mają chętnych na nurkowania w trakcie całego roku i nie czują przestoju.

Ceny w poście są aktualne dla sezonu w 2020 roku. W kolejnych latach ceny najpewniej będą inne (wyższe), tak jak nasze różniły się od tych sprzed dwóch czy trzech lat. Miej to na uwadze, planując budżet na wakacje.

RAJA AMPAT – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Myślę, że nie pomylę się, pisząc, że w tak odległym miejscu nas jeszcze nie było. Przystankiem poprzedzającym wizytę w Indonezji był dla nas Wietnam i to właśnie z Hanoi rozpoczynaliśmy podróż do raju. Na Raję lecieliśmy z dwiema przesiadkami ze stolicy Wietnamu. Dotarłszy na obszar Papui, z Sorong wzięliśmy prom, a następnie łódź już bezpośrednio na naszą wyspę. Całość trasy zajęła nam 30 godzin od momentu opuszczenia hostelu w Hanoi!

Jak dotrzeć na Raja Ampat z Europy?

Najpierw musisz dotrzeć do Indonezji, a loty z Europy najpewniej poprowadzą Cię do Jakarty. Stąd bezpośrednim lotem dostaniesz się do Sorong, czyli Twoich wrót na raj. Lot wewnętrzny w Indonezji, czyli np. z Jakarty do Sorong i z powrotem to koszt około 1500 zł od osoby. To ogromne pieniądze, w szczególności, gdy zestawimy je z cenami w tej bardziej popularnej części Indonezji. Z Sorong wystarczy wziąć prom do miasta Waisai, który płynie 1,5h i kosztuje ok. 30 zł od osoby (100.000 IDR), a stamtąd zostaje już tylko bezpośredni transfer do homestay’a na wybranej przez Ciebie wyspie. Po pokonaniu tak wielu odcinków dotrzesz do raju! W celu zorganizowania łodzi skontaktuj się ze swoim homestay’em. Dobrze, abyś nie był jedyną osobą na łódce, bo transport jest drogi, więc warto podzielić koszty z innymi. Łódź z Waisai na wyspę Kri kosztowała prawie 150 zł (500.000 IDR) i na szczęście dzieliliśmy ten koszt na kilka osób. Całość trasy z Europy może Ci zająć nawet 50 godzin. I wciąż warto 🙂

Zakwaterowanie i wyżywienie

Zakwaterowanie na wyspach jest bardzo drogie. Cały tydzień spędziliśmy na jednej z wysp, tj. Kri Island, nocując w trzech różnych miejscach. Ceny noclegów z pełnym wyżywieniem to koszt około 120-150 zł od osoby za dobę. Nie ma możliwości wyżywienia we własnym zakresie, bo na wyspie nie ma restauracji czy sklepów. Jadamy w miejscu, w którym śpimy. Jedzenie jest zawsze podawane w formie bufetu i bywa lepsze lub gorsze, w zależności od homestay’u. Gościom podaje się ryby, makarony, ryż, warzywa, owoce, rzadko kurczaka lub inne mięso. Woda jest za darmo do uzupełniania przez cały dzień, czasem również kawa i herbata.

Standard noclegów jest niski i lepiej nie oczekiwać zbyt wiele, to się wtedy nie rozczarujemy. Domki są nieszczelne i czasem mogą odwiedzać nas szczury. Dzieje się tak, gdy zwabia ich jedzenie. Najbezpieczniej nie trzymać żadnych przekąsek w pokoju. Oprócz łóżka z moskitierą, rzadko zdarza się szafka lub jakiś dodatkowy mebel w pokoju. Na tarasie możemy spodziewać się stolika i krzesełek lub/i hamaka. Prawdopodobnie najlepiej utrzymanym homestay’em na wyspie jest Turtle Beach Bungalows, a tym z najpiękniejszym widokiem z domku Nus Raja Ampat położony w zachodniej części wyspy Kri. Najpiękniejsza rafa przy wyspie Kri moim zdaniem jest dostępna właśnie w zachodniej części. Rezerwacja noclegów odbywa się przez oficjalną stronę parku, a płatności dokonuje się online. Strona pobiera około 15 procent prowizji wobec tego, co otrzymują właściciele homestay’ów. Poniżej wypunktuję plusy i minusy naszych zakwaterowań.

Turtle Beach Bungalows

Plusy:

 • czysty, dobrze utrzymany homestay
 • bardzo smaczne jedzenie, wybór opcji wegetariańskich
 • osobisty kranik z wodą pitną na tarasie
 • zimne piwo dostępne do kupienia
 • mówiąca dobrze po angielsku właścicielka
 • wiele wycieczek do wyboru
 • możliwość wypożyczenia deski do paddlingu i kajaka

Minusy:

 • gorszy widok z pokoju niż w zachodniej części
 • atrakcyjniejsza rafa koralowa jest w zachodniej części wyspy

Nus Raja Ampat Bungalows

Plusy:

 • piękny widok z pokoju na sandbank, który znika przy przypływie
 • bliskość Yenbuba Jetty z przepiękną rafą koralową – można popłynąć już z plaży

Minusy:

 • mniejszy wybór jedzenia, mniej smaczne
 • gorzej zagospodarowany homestay

Mangkur Kodon Homestay

Plusy:

 • bliskość świetnego miejsca do (s)nurkowania Yenbuba Jetty
 • tańszy niż sąsiedni Nus Raja Ampat

Minusy:

 • trudny kontakt z właścicielami
 • kiepsko utrzymany homestay

Internet

Homestay’e nie oferują WiFi (gdy ja już wiem, jaki jest ich standard to WiFi jest dla mnie zabawnym tematem :)). Jeżeli ktoś potrzebuje, to jedyna opcja na połączenie się ze światem to dane mobilne. Na zachodniej części wyspy Internet śmigał zaskakująco dobrze, a na południowej trzeba było wysilić się w szukaniu dobrego miejsca. To oznacza, że tzw. workation na Raji Ampat odpada, chyba, że jesteśmy tylko w zachodniej części wyspy Kri i mamy dobrą baterię w laptopie. Prąd jest uzyskiwany z generatora i włączany tylko wieczorami, mniej więcej od 19:00 do północy.

RAJA AMPAT – ATRAKCJE

Nurkowanie

Oprócz błogiego odpoczynku, czytania książki pod palmą lub na hamaku i plażowania w rajskim otoczeniu, Raja Ampat oferuje całą masę niesamowitych miejsc do snurkowania i nurkowania ze sprzętem. Mateusz zdecydował się tam zrobić drugi stopień nurka. Skorzystał z oferty szkoły Soul Scuba Divers i zdecydowanie poleca! W tym czasie była to jedyna szkoła nurkowa, która miała dobre opinie. Prowadzona jest przez ekspatów. Właściciele (Francuz i Amerykanka) musieli otrzymać zgodę lokalnej społeczności, by rozpocząć swój biznes na wyspie. Mateusz nurkował na głębokościach powyżej 18 metrów, a nie mieliśmy dodatkowej obudowy do GoPro dlatego nie mamy filmików. Poniżej wrzucam filmik ze snurkowania przy naszej ulubionej ścianie Friwen.

Snurkowanie

Ja korzystałam tylko z możliwości snurkowania, a ta dostępna była nawet z plaży przy homestay’ach. Płetwy i maskę z rurką bezpłatnie wypożyczysz w miejscu noclegu, ale jeżeli chcesz mieć pewność dobrej jakości sprzętu, lepiej zabierz swoje własne. Świat podwodny zachwyci każdego. Szczególnie polecam rafę spod zakwaterowań znajdujących się na zachodniej części wyspy. Stamtąd można dopłynąć do Jenbuba Jetty, gdzie jest przepiękna rafa koralowa i żółwie! Wcześniej sprawdź sobie, czy jest odpływ, czy przypływ. Możesz to zrobić w aplikacji Tide Charts. W trakcie silnego odpływu rafa jest czasem zbyt płytko położona. Mam w pamięci jedno takie snurkowanie, gdy obawiałam się, żeby nie uszkodzić jej swoim brzuchem!

UWAGA!
Na Raja Ampat występują silne prądy morskie, które zmieniają swój kierunek kilkukrotnie w ciągu dnia. Zanim wybierzesz się na snurkowanie, warto o tym pamiętać. Jednego ranka wypłynęłam spod Turtle Beach Homestay na południu wyspy i z prądem świetnie mi się płynęło. Dotarłam aż na zachodni kraniec. Niestety nie byłam w stanie wrócić, bo mimo machania płetwami, stałam w miejscu. Wróciłam lądem przez dżunglę. Szkoda tylko, że nie miałam na sobie butów!

Wycieczki organizowane z wyspy Kri


Wycieczki oferowane są przez homestay’e, a ceny potrafią zwalić z nóg. Najdroższym punktem w menu wycieczek jest wyprawa do punktu widokowego Piaynemo, skąd rozciąga się przepiękny widok na małe wysepki. Koszt wynajęcia łodzi to w tym przypadku około 1400 zł. My byliśmy w sezonie, więc uzbieraliśmy pełną łódź chętnych turystów i finalnie dzieliliśmy koszt na 9 osób. Do niesamowitych wrażeń również zaliczamy wycieczkę na obserwację mant. Manty przypływają celem czyszczenia się przez małe rybki w okresie mniej więcej grudzień-marzec. To również sezon na Raję (pora sucha, bezwietrznie). W trakcie tygodniowego pobytu zdecydowaliśmy się również na wizytę przy ścianie wyspy Friwen, a to, co tam zobaczyliśmy, przerosło nasze oczekiwania. Na łodzi płynął z nami jeden bardzo doświadczony nurek (ponad 500 zejść do wody), który powiedział, że to było najlepsze, co do tej pory widział pod wodą!

Pamiętaj, że my zawsze wypływaliśmy z wyspy Kri i dlatego do punktu widokowego Piaynemo mieliśmy bardzo daleko. Jeżeli wybierzesz inną wyspę jako swoją bazę wypadową, ceny wycieczek będą inne, bo głównym kosztem jest transport łodzią.

Raja Ampat – koszt wycieczki

Raja Ampat to bardzo drogi kierunek. Dotarcie tam pochłania sporo czasu i pieniędzy, a komfort zakwaterowania nie idzie w parze z jego ceną. Nie mniej jednak to raj. Naszym zdaniem jak najbardziej warty wydania tych milionów monet! Kwota zamieszczona w tabeli to koszt wyjazdu na tydzień dla dwóch osób w okresie styczeń/luty 2020 roku.

W kwocie tej nie znajduje się transport do Sorong. My lecieliśmy z Hanoi, więc podanie kwoty naszego lotu nie niesie informacji dla Ciebie. W kategorii Transport znajduje się tylko kwota promu i łódki z Sorong do i z wyspy Kri. W kategorii Rozrywka znajdują się koszty wycieczek na snurkowania organizowanych przez homestay. O tych wycieczkach wspominałam tutaj. Oprócz tego znajduje się tu koszt biletów wstępu na teren parku (180 zł od osoby). Pamiętaj, że koszty zakwaterowania to jednocześnie również koszty jedzenia, bo jedzenie znajdowało się w cenie noclegu. Jak widać po podsumowaniu, tydzień dla dwóch osób na wyspie Kri kosztował ok. 3.000 zł, bez biletów lotniczych.

UWAGA

Niektórzy płacili za wstęp, a niektórzy nie. Niektórym mówiono, żeby zapłacili, a innym, że już się nie pobiera opłat. Jeżeli przyzwala się na taką wybiórczość, coś z tym systemem jest nie tak. Nie wiem, gdzie tak naprawdę idą nasze pieniądze. Gdy opłata była obowiązkowa, tłumaczono, że służą ochronie rafy koralowej. Obecnie jednak ta sama firma, która zajmuje się ochroną parku, wprowadziła internetowy system płatności za noclegi. Kilka lat temu płatności odbywały się tylko bezpośrednio w homestay’ach, a przez Internet dokonywało się wyłącznie rezerwacji. Dziś firma dolicza sobie około 15% prowizji. Być może w tej kwocie znajduje się przydział dla rafy i morskich zwierząt. Gdzie zatem idą pieniądze, które niektórzy i tak płacą za wstęp? Bardzo chciałabym wiedzieć.

Koszt nurkowań

Jeżeli chciałbyś nurkować ze sprzętem, polecam skorzystanie z oferty firmy Soul Scuba Divers na wyspie Kri. Są profesjonalni i dbają o bezpieczeństwo. Wybierają dobre miejsca do nurkowania, nie będziesz żałować. Koszt dwóch nurkowań to ok. 340 zł (1.200.000 IDR). Koszt 2-dniowego kursu na zaawansowanego nurka to koszt ok. 1700 zł (5.900.000 IDR).

Podsumowanie

Raja Ampat to naprawdę niezwykłe miejsce i choć być może strzelam sobie samobója, to zdradzę Wam, że warto się tu wybrać czym prędzej, póki ilość turystów nie przygnębia i można poczuć się jak w dalekim, trudno dostępnym miejscu. Archipelag się rozwija i najpewniej w przyszłości warunki zakwaterowania również się poprawią na rzecz resortów (na razie jest tylko jeden lub dwa na wyspie). To oznacza, że stan rafy będzie gorszy, a na razie życie pod wodą jest bardzo zdrowe i bogate. Życzę Wam, żebyście mieli okazję zobaczyć je na własne oczy, a nam, żebyśmy mogli tam niebawem wrócić .

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś/abyś dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!

Powiązane

Aplikacje przydatne w podróży

Bagaż w długiej podróży

Nowa Zelandia – koszty podróży

2 komentarze

FUKO 18 lutego 2020 - 10:27

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

Mateusz 13 marca 2020 - 13:33

DZięki! Było przepięknie 🙂 Chętnie tam też kiedyś się jeszcze znajdziemy.

Dodaj komentarz