Jakie zwierzęta możesz spotkać w Australii?

W Australii widzieliśmy wielu reprezentantów tutejszej fauny, a zwierzęta, które tu spotkasz oczarują Cię. W żadnym dotąd odwiedzonym kraju, nie wykrzyczeliśmy z siebie tylukrotnie „Wooow!”. Dodatkowo cieszy fakt, że wszystkie te zwierzaki widzieliśmy w ich naturalnym środowisku! Czy wśród nich znajdą się straszne pająki i węże, o których tyle opowiada się poza Australią? Przekonajmy się!

W tym artykule wskażemy Ci miejsca, w których spotkaliśmy reprezentantów australijskiej fauny. Pochodzą one z naszego doświadczenia lub opowieści naszych znajomych. W Australii znajdziesz wiele miejsc, w których możesz wypatrzeć kangury, koale czy wombaty. My podajemy Ci nasze typy.

Zwierzęta w Australii – kogo możesz spotkać?

1. Kangury

Wiadomo! To symbol Australii, w końcu na żadnym innym kontynencie ich nie spotkamy. Potrafią skoczyć nawet na wysokość 3 metrów, a skok może być długości 9 metrów! Największym wśród kangurów jest kangur rudy żyjący na Outbacku. U kangurów bardzo ciekawie przebiega ciąża, bowiem małe kangurzątko po 35 dniach pobytu w macicy samo przechodzi do sutków osłoniętych torbą lęgową, gdzie przebywa przez 5-11 miesięcy. W tym czasie zdarza my się opuszczać torbę i zapoznawać z otoczeniem.

Trudno się nie zgodzić, że te torbacze wyglądają niesamowicie. Niestety nie są zbyt mądre, ponieważ często wyskakują przed drogę samochodom, a rażące światło aut paraliżuje je na jezdni. W trakcie naszego 2-miesięcznego roadtripa, widzieliśmy mnóstwo kangurów, niestety często były to szkielety leżące przy drodze lub świeże mięso, przy którym ucztowały orły.

Gdzie je spotkać?

Park Narodowy Wilsons Promontory, Cape Hillsborough, Outback (najwięcej spotkaliśmy w północnej części Austali Południowej), parki w Zatoce Fleurieu, np. Deep Creek Conservation Park

2. Małe kangurki Wallabie

Długość ich ciała wynosi od 45 do 105 cm, a ogon od 33 do 75 cm. Wallabie ze zdjęcia (skalniak) jest odmianą żyjącą w skałach, blisko wody. Słodziaki, prawda?

Gdzie je spotkać?

Magnetic Island

3. Koale

Kolejny przedstawiciel torbaczy. Żywi się liśćmi eukaliptusa (czasem zjada też liście innych roślin), średnio 0,5 kg do 1 kg dziennie. Rzadko pije wodę, większość dnia przesypia! Eukaliptus dla nowo narodzonej koali jest toksyczny. Aby organizm malutkiej koali nauczył się trawić jego liście, taka koala zjada odchody swoich rodziców.

Gdzie je spotkać?

Great Ocean Road (Kennett River), Magnetic Island

4. Dingo

Choć wygląda jak pies, to osobny gatunek. Nie szczeka, żywi się kangurami, królikami i zwierzętami domowymi. Dingo wygląda bardzo niegroźnie, jednak wiele osób uprzedzało nas przed jego atakiem. Lepiej nie ryzykować!

Gdzie je spotkać?

Kakadu National Park, Outback (niedaleko Ormiston Gorge)

5. Kazuary

Potężne ptaki nieloty. W całej Australii jest ich ok. 1200. Osiągają masę nawet 85 kg. Żywią się orzechami, owocami, a sporadycznie jaszczurkami i rybami. Posiadają potężne pazury i charakterystyczną kostną wypustkę na głowie. Mogą zrobić krzywdę człowiekowi, nawet zabić – niestety zdarzały się takie wypadki.

Gdzie je spotkać?

Etty Bay, Mission Beach

6. Emu

Największy ptak w Australii, drugi największy na świecie (pierwszym jest struś). Tak jak kazuar jest ptakiem nielotem.  Jest wszystkożercą, zjada głównie owoce, nasiona oraz owady. Pije wodę raz dziennie, ale w dużych ilościach. Samce wysiadują jajka, w tym czasie samice składają następne. W razie zagrożenia broni się, uderzając nogami, a dzięki temu, że ma mięśnie łydek, jego nogi są bardzo silne!

Gdzie je spotkać?

Outback (a w miejscowości Erldunda znajduje się farma, na której żyją Emu)

7. Krokodyle

W Australii żyją krokodyle słonowodne oraz słodkowodne. Bardzo polecamy udać się na rejs po rzece Daintree, dla nas to były świetnie wydane pieniądze (dużo mniejsze niż trzeba by wydać w Kakadu National Park). Krokodyle są zmiennocieplne, więc warto mieć na uwadze, że gdy temperatura powietrza jest dużo wyższa niż 28 stopni, krokodyle nie wychylają się nad powierzchnię. Dlatego najlepiej wybrać się w mniej upalne dni, a jeżeli trudno o takie, to poranek jest najlepszą porą dnia!

Gdzie je spotkać?

Podczas rejsu po rzece Daintree, łodzie wypływają z Daintree Village (25 AUD od osoby). W Kakadu National Park można wykupić rejs po rzece, w trakcie krokodyle są nawet karmione, co jest dodatkową atrakcją (cena zaporowa, ok. 100 AUD od osoby). W Quennsland przy niemal każdym zbiorniku wodnym zobaczycie ostrzeżenia o występowaniu krokodyli.

8. Dzikie konie

Te zwierzęta określane są w Australii jako Brumby/Brumbee. Sprowadzono je na kontynent australijski w 1788 roku celem wykorzystania w rolnictwie, transporcie czy przemyśle wydobywczym. Same uciekały do buszu lub uwalniał je człowiek. Wyglądają jak znane nam wszystkim konie, ale te nie mają swoich właścicieli. Żyją dziko na australijskim Outbacku, przede wszystkim na Terytorium Północnym.

Gdzie je spotkać?

Mereenie Loop na Outbacku

9. Moloch straszliwy

Żywi się mrówkami. Ma ciekawy sposób picia wody – nie używa dziubka, a naciera ciałem o wilgotną trawę. Może wytrzymać wiele tygodni bez wody, więc świetnie sobie radzi na pustynnych terenach. Kolce, którymi jest pokryte jego ciała mają służyć jako ochrona przed drapieżnikami (ptaki, węże, goanny).

Gdzie go spotkać?

The Red Centre (okolice Uluru)

10. Inne jaszczurki

Warany

Mogą osiągać długość nawet 2 metrów. Odgrywają istotną rolę w aborygeńskiej kulturze, często uwieczniane w postaci malowideł. Stanowiły źródło pokarmu rdzennych mieszkańców Australii, a ponadto olej z warana stosowano w aborygeńskiej medycynie (dziś również do zdobycia w aptekach). Te sprytne gady chętnie podkradały turystom jedzenie z talerza!

Gdzie je spotkać?

Whitsunday Island (Whitehaven Beach)

Kątogłówka wielka

Spędza czas na konarach drzew więc niełatwo ją zauważyć. Samce mogą osiągać nawet pół metra długości z ogonem. Dobrze się maskują. Udało nam się ją zlokaliwoać tylko dzięki temu, że inni ludzie wskazywali ją sobie na ścieżce do Josephine Falls.

Gdzie ją spotkać?

Północne Queensland - my widzieliśmy w drodze do Josephine Falls (okolice Cairns)

11. Woły domowe

Pierwotnie żyły w Azji Południowo-Wschodniej. Stamtąd w czasach historycznych zostały sprowadzone do Europy, Afryki, Ameryki, Australii i Japonii. Mają bardzo szerokie i znacznie rozstawione racice, które stanowią ważny element przystosowania do życia w bagniskach, na mokradłach i na przybrzeżnych płyciznach.

Gdzie je spotkać?

Kakadu National Park

12. Orły australijskie

Największe ptaki drapieżne na kontynencie. Żywią się mięsem królików, owiec, czy potrąconych na drogach zwierząt, jak np. kangurów.

Gdzie je spotkać?

Outback, przy drogach ucztują przy mięsie zabitych kangurów

13. Termity

Pojedyncze kopce można spotkać w północym Queensland, ale to na Outbacku zobaczycie całe ich mnóstwo. Zarówno te małe, gęsto zgrupowane, ale również te ogromne, pojedyncze gniazda (nazywane katedarami), które wysokością mocno nas przerastają! W Parku Narodowym Litchfield znajdują się tzw. magnetyczne termitiery tworzone przez jeden z gatunków termitów. Kopce te są spłaszczone wzdłuż linii północ-południe, by zawsze jedna strona była zacieniona. Czy ktoś mi wyjaśni, skąd ten gatunek termitów wie, jak budować takie gniazda?

Gdzie je spotkać?

Północny Outback, Kakadu National Park, Litchfield National Park

14. Nietoperze

W tropikach północnej Australii żyje największy gatunek nietoperzy na świecie – rudawka, nazywana potocznie latającym lisem. Wielkością przypomina psa! Rudawki większość dnia spędzają w lasach tropikalnych, szukając pożywienia. Mimo tego w ciągu dnia na drzewie tuż przy bibliotece miejskiej w Cairns widzieliśmy ogromną grupę!

Gdzie je spotkać?

Cairns, Queensland

15. Pustelniki

Jeśli idziesz plażą i nagle muszelki zaczynają uciekać, nie panikuj. Prawdopodobnie spotkałeś pustelniki! By chronić miękki, workowaty odwłok pustelnik ukrywa go w znalezionych muszlach martwych mięczaków, w których zamieszkuje (stąd nazwa).

Gdzie je spotkać?

Wagait Beach (okolice Darwin)

16. Najmniejsze pingwinki świata

Mają zaledwie 33 cm wysokości. Wychodzą tuż po zmroku na ląd by pozować do zdjęć! Ten gatunek to Pingwin Mały. Kolejny słodziak!

Gdzie je spotkać?

St Kilda Beach, Phillip Island

17. Inne ptaki

Tu każdy ptak jest niezwykły, przysięgam! Nawet gołąb ma irokeza, przez co nie jest taki pospolity. Oprócz wyglądu australijskie ptaki potrafią zaskoczyć dźwiękiem. Pamiętam, jak podczas pierwszych dni na Antypodach usłyszeliśmy małpi chichot. Spojrzeliśmy na siebie zdezorientowani, bo przecież w Australii nie ma małp! Okazało się, że to kukabura chichotliwa (jej zdjęcia niestety nie mamy). Trudno się nie zgodzić z tym, że zwierzęta w Australii są wyjątkowe!

18. Foki

Największy gatunek fok futrzastych na świecie znajduje się w Narooma i jej okolicach (Nowa Południowa Walia). Mogą ważyć nawet do 300 kg. Wylegują się przy kamieniach w pobliżu Australia Rock. Można wynająć łódź i popłynąć około 30 minut na wyspę Montague. Nam jednak wystarczyło obserwowanie ich z bliska w Narooma.

Gdzie je spotkać?

Narooma, Montague Island

19. Płaszczki

Płaszczki są rozprzestrzenione w ciepłych i tropikalnych wodach całego świata. Zwykle prowadzą przydenny, często nocny tryb życia. Niektóre zakopują się w podłożu. Ta konkretna ze zdjęcia pływała przy pomoście w Narooma, czekając na szczątki ryb, wyrzucone przez rybaków do wody.

Gdzie je spotkać?

Narooma

20. Kolczatki

Regularnie polują na mrówki i termity. Mają znakomicie rozwinięty węch i słuch, natomiast wzrok ma bardzo słaby. Wyczuwając niebezpieczeństwo, kolczatka podnosi igły na sztorc i zwija się w kulkę (jak na zdjęciu).

Gdzie je spotkać?

My widzieliśmy w stanie Nowa Południowa Walia, na terenie winnicy. Można je również zobaczyć w Deep Creek Conservation Park

Zwierzęta w Australii – kogo nie zdołaliśmy wypatrzeć?

Wombaty

Prowadzą nocny tryb życia i dają się łatwo oswajać. Mają układ trawienny przystosowany do spożywania twardej roślinności i wyjątkowo wolny metabolizm. Potrzebują 14 dni dla dopełnienia całkowitego cyklu trawiennego, dlatego też nie charakteryzują się ruchliwością. Wombaty kopią w ziemi lub pod wapiennymi skałami systemy nor z wieloma wyjściami. Długość korytarzy może osiągać do 20 m.

My niestety ich nie zobaczyliśmy, bo wombaty wychodzą po zachodzie. Widzieliśmy tylko dziury, w których się chowają, ale nie mieliśmy czasu, żeby czekać do zachodu!

Gdzie je spotkać?

Park Narodowy Wilsons Promontory

Dzikie wielbłądy

Zostały sprowadzone do Australii w XIX wieku z Arabii, Indii i Afganistanu jako zwierzęta pociągowe. Gdy na kontynent dotarły silniki spalinowe – zwierzęta okazały się zbędne i wypuszczono je na wolność.

Gdzie je spotkać?

rozległe tereny Outbacku

Wieloryby

Można je zobaczyć w okresie maj-wrzesień, wówczas migrują w kierunku północy. Próbowaliśmy je wypatrzeć w Victor Harbour, ale nie udało nam się. Trzeba mieć spore szczęście, żeby tak trafić, aby przepływający wieloryb wynurzył się znad wód oceanu!

Gdzie je spotkać?

Wybrzeże w Sydney, zatoka Fleurieu (np Victor Harbour)

Postawiliśmy nogę w niemalże każdym stanie Australii. Brakuje nam Australii Zachodniej, a jestem pewna, że podróż przez ten teren dostarczyłaby nam kolejnych reprezentantów do kolekcji!

Pewnie niejedna osoba, myśląc „zwierzęta w Australii”, szukała w tym wyliczeniu pająków i węży. Zdziwieni? W Australii, wbrew temu, co się słyszy, nie jest tak łatwo zobaczyć groźnego pająka czy węża. Przez całe 3 miesiące widzieliśmy jednego małego węża, który uciekał w trawę i sporo nephili – pająków, które choć są spore i robią wrażenie, nie są groźne dla człowieka. Nawet na Outbacku nie widzieliśmy żadnego redbacka czy huntsmana, przed którymi nas ostrzegano (nie powodują śmierci, ale objawy takie jak nudności i ból mogą się utrzymywać kilka dni).

Jeśli podobał Wam się ten artykuł i chcielibyście dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych! 

Powiązane

Aplikacje przydatne w podróży

Bagaż w długiej podróży

Nowa Zelandia – koszty podróży

8 komentarzy

ANNA 15 lutego 2021 - 22:52

Przygotowałam na bazie tego bloga zajęcia o Australii 🙂 dziękuję

Mateusz 16 lutego 2021 - 14:29

Super! Bardzo się cieszymy że ta wiedza się przydaje 🙂 Pozdrawiamy

ROBLOXian 13 kwietnia 2021 - 16:37

Dupe mi uratowaliście mam zrobić PO ANGIELSKU prezentację
o faunie australii

Ola 13 kwietnia 2021 - 16:50

Hah, to miło, że nasz artykuł okazał się pomocny 🙂

Aneya 26 października 2021 - 14:27

Ale świetny artykuł. Szukałam czegoś o wombatach i trafiłam tutaj, rzeczywiście wyjatkowa fauna.

ANETA 10 marca 2023 - 19:19

niema diabłow tasmańskich

Marysia 18 lipca 2023 - 23:05

A gdzie wombaty? 🙂 spotkalismy ich chyba wiecej niz kangurow. Cudowne wspomnienia z pieknej Australii.

Mateusz 24 lipca 2023 - 12:02

My właśnie nie mieliśmy do nich szczęścia i zobaczyliśmy jednego tylko raz. Nie wrzucalismy zwierząt których zdjęć nie mieliśmy 🙂

Dodaj komentarz