Nusa Lembongan i Ceningan to dwie z archipelagu trzech wysp znajdujących się u południowo – wschodniego wybrzeża Bali. Są mniejsze niż ich sąsiednia Nusa Penida i zdecydowanie mniej popularne wśród turystów. Nie są głównym celem wizyt, a raczej odwiedzający trafiają tu przy okazji zwiedzania Nusy Penidy. W tym artykule przeczytasz, co oferują najmniejsze z Nus.
Jak dostać się na Nusę Lembongan i Nusę Ceningan?
Z Bali codziennie odbywają się kursy między wyspami. Z portu w Padangbai wypływa local ferry na Nusę Penida które kosztuje zaledwie 30.000 IDR (8 zł) od osoby. Można przetransportować na nim auto lub skuter/motor. Z portów w Sanur i Pemelisan wypływają fast boaty (z Sanur również slow boat). Żeby z Nusy Penida dostać się na Nusę Lembongan trzeba wziąć jedną z lokalnych łodzi, które od turystów kasują 50.000 IDR (13 zł) za przeprawę. Między Nusą Lembongan a Ceningan jest darmowy most, po którym motory oraz ludzie mogą się przemieszczać między wyspami.
Można również dostać się bezpośrednio z Bali na Nusę Lembongan. W tym celu należy wziąć fast boat z portu w Sanur.
Jak poruszać się po wyspach?
Jeżeli nie masz problemu z jazdą na skuterze/motorze to nasza odpowiedź brzmi – najlepiej skuterem! Dlaczego? Stan dróg jest kiepski i jazda samochodem jest nie lada wyzwaniem. Motorem czy skuterem łatwiej się poruszać i omijać dziury. Na Nusie Lembongan za skuter zapłaciliśmy 80.000 IDR (23 zł) za dzień korzystania . Wypożyczając skuter na jednej z wysp, dzięki mostowi łączącemu obie Nusy, zwiedzisz skuterem i jedną i drugą.
Noclegi na Nusach
Wszystkich wyszukiwaliśmy w serwisie Agoda lob Booking. Czysty, średniej klasy pokój dwuosobowy z łazienką kosztował ok. 40 zł za noc ze śniadaniem (cena za dwie osoby). Zawsze patrzymy na opinię o hostelu i zazwyczaj taka technika zdaje test.
Nusa Lembongan – co zwiedzić?
Tutaj byliśmy w zaledwie trzech miejscach, tj. Devil’s Tears i znajdujących się tuż obok naturalnych basenach skalnych z wyjściem na ocean (kąpiele nie są zalecane, fala mogłaby Cię zabrać do oceanu). Obie atrakcje są darmowe. Devil’s Tears robią ogromne wrażenie. Fala wpada do małej jaskini w klifie, ściska powietrze w jaskini, by po chwili powietrze się rozprężyło, powodując ogromny wyziew. Warto przyjść przed zachodem słońca. Staliśmy tam niecałą godzinę i patrzyliśmy jak wryci na ten spektakl natury. Niesamowite!
Z zupełnie drugiej strony wyspy jest las namorzynowy, po którym pływaliśmy kajakiem. Opcje na wycieczkę po lesie namorzynowym są dwie. Można wypożyczyć kajak i samodzielnie wiosłować lub wziąć rejs tradycyjną łodzią z lokalnym mieszkańcem. Opcja kajaku jest droższa, my jednak wynegocjowaliśmy cenę jak za łódź, tj. 100.000 IDR za godzinę korzystania (27 zł). Podczas rejsu wypłyniemy na ocean, co jest świetnym przeżyciem. Kajakiem po oceanie… Niemalże jak nasz polski podróżnik Aleksander Doba!
Nusa Ceningan – co zwiedzić?
Ta Nusa jest najmniejsza. Oferuje wiele klimatycznych knajpek z wyjściem na ocean, huśtawki na wodzie i przepiękne miejsce zwane Blue Lagoon. Nie ma tam co prawda możliwości zejścia do plaży, ale samo patrzenie na piękne kolory wody już sprawia przyjemność!
Jeżeli wahasz się, czy warto odwiedzić Nusę Lembongan i Ceningan, mam nadzieję, że ten artykuł pomógł podjąć Ci decyzję. Naszym zdaniem zdecydowanie warto i cieszymy się, że nie ograniczyliśmy się tylko do najpopularniejszej z Nus, czyli Nusy Penida.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!