Kolumbia – podsumowanie

W Kolumbii spędziliśmy 18 dni. Dodatkowo, trzy dni wcześniej byliśmy już w Budapeszcie. To intensywny, obfity w nowe miejsca urlop wakacyjny. Polecam każdemu obranie tego kierunku na wakacje. Uważam jednak, że znajomość hiszpańskiego, choćby na poziomie podstawowym jest bardzo pomocna. W niejednej sytuacji angielski nie był właściwym językiem do komunikacji. Np. na lotnisku pytano nas w języku hiszpańskim, dlaczego tu przyjechaliśmy, jak długo chcemy zostać. W biurze krajowych linii lotniczych panie również nie mówiły w innym języku niż ojczysty. W kwestii obaw co do bezpieczeństwa, uważamy, że należy zachować zwykłe środki ostrożności, tj. „no dar papaya”, jak mawiają Kolumbijczycy. Nie wychodziliśmy nocami, nie wdawaliśmy się w rozmowy z osiedlowymi koleżkami, unikaliśmy niebezpiecznych dzielnic o niewłaściwych porach. Robiliśmy to, co w każdym innym zakątku świata należałoby robić, by czuć się bezpiecznie w obcym miejscu. Kolumbia nie jest bardziej naznaczona wymogiem ostrożności. Ludzie są bardzo życzliwi, pomocni, często ujmowała nas ich troska o to, by plecak był domknięty, by nie brać ze sobą aparatu w dane miejsce. Jak widać, sami troszczą się o dobry wizerunek w świecie. Turystyka jest ważnym elementem kraju, a Kolumbia ma wiele do zaoferowania, szkoda, by niepochlebna opinia w świecie miała  jej szkodzić.

Nieco finansowych podsumowań (per 2 osoby):

 • Na miejscu wydaliśmy 4.142.900 COP na dwie osoby, ~ 4.830 zł;
 • Z tej kwoty 1.168.300 COP, ~ 1362 zł stanowiły noclegi;
 • Koszt wyżywienia i atrakcji wynosił zatem 2.974.600 COP, ~ 3470 zł;
 • Koszt biletów lotniczych krajowych na terenie Kolumbii wyniósł 760.560 COP, ~ 887 zł;
 • Koszt biletów lotniczych z Budapesztu do Kolumbii wyniósł 3.500 zł;
 • Dojazd do i z Budapesztu to koszt 110 zł;
 • Ubezpieczenie podróżne:
  • Mateusz – 182,70 zł
  • Ola – 91,35 zł.

Przeliczając te wydatki na osobę, mamy łącznie 4.800 zł. Kwota ta stanowi koszt za osobę 18 – dniowego zwiedzania Kolumbii, nie brzmi kosmicznie, prawda?

Nie wykonaliśmy dodatkowo żadnych szczepień, wszystko, na co się szczepiliśmy przy okazji poprzednich wyjazdów, do Indii i Indonezji, było nadal aktualne.

Do poniesionych kosztów nie wliczyłam trzech dni spędzonych w Budapeszcie.

W razie pytań, wątpliwości czy uwag, zachęcam do kontaktu lub pozostawienia komentarza pod postem!

img 20180102 154307 - Kolumbia - podsumowanie

3 thoughts on “Kolumbia – podsumowanie

 1. Kolumbia

  Witam , bardzo podobała mnie się wasza podróż do Kolumbii ? Mam tylko jedno pytanko co do Bogoty i Medellín ? Czy po 3 dni w każdym mieście jest wystarczające ? Czekam na odp. Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *