Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

Jak już kilkukrotnie wspominałam, życie w Islandii jest bardzo drogie. I tu należy temat doprecyzować. Jest bardzo drogie dla nas i dla wszystkich, którzy żyją w mniej bogatych państwach i zarabiają znacznie poniżej średniej płacy w Islandii (a ona w 2018 roku wynosi 310 000 ISK netto, ok. 10 130 zł netto). Jako, że kraj ten plasuje się na piątym miejscu wśród najdroższych krajów na świecie, niewiele odstając od Norwegii, można sobie wyobrazić panującą tu dla nas drożyznę. Mieszkańcy Islandii chwalą sobie zarobki, siła nabywcza jest tu 5 razy wyższa niż w Polsce (dane z końca 2017 roku). Za dobre finansowo życie i piękne krajobrazy płaci się cenę w postaci niekomfortowej pogody. Wiatr wiatrem, ale kto chciałby spędzać rokrocznie kilka miesięcy zimy, w czasie której jest tylko od 2 do 4 godzin dziennego światła? To może wpędzić w depresję. Pewnie dlatego Islandczycy mają problem z alkoholem. W długie, zimowe noce, z dala od miast trunki wysokoprocentowe są ich jedyną rozrywką.

Poniżej znajduje się wykres kołowy obrazujący procent poniesionych wydatków wobec ich całości. Nie ma tu kategorii Zakwaterowanie, ponieważ podczas całego pobytu ani raz nie zapłaciliśmy za noclegi. Noce głównie spędzaliśmy w aucie, a okazyjnie (5 razy podczas całego pobytu) u naszego hosta w okolicy Reykjaviku (polecamy gorąco – Valdimar Bjarnason).

 wydatki w islandii 2 osoby 19 dni 1 - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

TRANSPORT

Obejmuje wynajem auta i paliwo na cały okres 19 dni (nie ma tu kosztu lotu do Islandii, w naszym przypadku był to lot w jedną stronę). Przez pierwsze 7 dni jeździliśmy Dacią Logan i ten okres dzieliliśmy między nas a przyjaciela, który z nami podróżował. Na resztę czasu wypożyczyliśmy Dacię Duster. Choć wynajem drugiego auta powinien być droższy (SUV z napędem na cztery koła), kwota za dzień była niższa, co najpewniej wynikało z opcji last minute i dłuższego okresu wynajmu. Pierwsze auto wynajęliśmy poprzez stronę GuideToIceland a drugie GoIceland. Oprócz wynajmu auta w tej kategorii znajdują się wydatki na paliwo, a były one znaczące (litr paliwa, w zależności od stacji, kosztuje 7-8zł). Łącznie pokonaliśmy około 5 500 km.

wydatki na transport 1 - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

transport - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

JEDZENIE

Ceny w restauracjach były na tyle wysokie, że podczas całego pobytu wybraliśmy się tylko 2 razy na kolację i 1 raz na kawę. Np. za dwie pizze oraz smażoną rybę z frytkami zapłaciliśmy 260 zł bez napojów (patrz post Sposób na Islandię). Główną część poniesionych wydatków w tej kategorii stanowiły zakupy w dyskoncie Bonus, dzięki którym przygotowywaliśmy samodzielnie śniadania, obiady i kolacje.

wydatki na jedzenie - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

jedzenie - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

PRYSZNICE

Myliśmy się na basenach, których cena za osobę oscylowała wokół 20-35 zł od osoby (bilet obowiązywał na cały dzień, nie ma stawek godzinowych). Baseny na Islandii są bardzo dobrze wyposażone i znajdziemy je w każdej miejscowości/mieścinie/miasteczku, wszędzie, gdzie istnieje choć jedno życie ludzkie!

prysznic - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

KARTA SIM

Kiedy zużyliśmy Internet w ramach roamingu, zdecydowaliśmy się kupić kartę SIM. Wobec islandzkich możliwości cena za 5 GB i 50 minut międzynarodowych rozmów (co przydało się przy odwoływaniu lotów po Stanach) nie była wygórowana. Za tę samą kwotę można również zakupić opcję z 10 GB Internetu, bez połączeń (nie wiedzieliśmy o tym wcześniej).

sim - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

UBRANIE

W tej drobnej kwocie mieszczą się wydatki na rękawiczki i czapkę z supermarketu.

ubranie - Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

Łącznie wydaliśmy prawie 7460 zł na spędzenie 19 dni dla 2 osób w Islandii. Do tej kwoty należy doliczyć wydatki na samolot, których kwota może się zamknąć w 1000 zł w obie strony (jak to miało miejsce u naszego kumpla, który podróżował z nami w pierwszym tygodniu).

Czy to dużo? Kwota sama w sobie nie jest mała, ale przy islandzkich warunkach to naprawdę dobra suma. Można taniej? Pewnie! Zamiast auta – autostop, tylko wtedy nie zdołalibyśmy zobaczyć tak wiele.

Jakkolwiek by nie podróżować, podkreślimy raz jeszcze, że ISLANDIA JEST WARTA ODWIEDZIN!

2 thoughts on “Ile kosztuje 2,5 tygodnia niskobudżetowego podróżowania w Islandii?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *