Rejs na Komodo i spotkanie z waranem

Zobaczenie na żywo warana z Komodo było dla mnie urzeczywistnieniem komputerowej fikcji. Do tej pory kojarzyłam tego smoka z gry „Hokus Pokus: Różowa Pantera” i w końcu miałam sposobność zobaczyć na własne oczy. Warany odsłoniły nam kawałek swojej natury, bo widzieliśmy jak kopulowały. Być może byliśmy świadkiem poczęcia nowego smoka! Te największe i najsilniejsze na świecie jaszczurki robią ogromne wrażenie. W tym artykule odpowiemy na wiele pytań odnośnie rejsu, które kierowaliście w naszą stronę, a do pozostałych treści z Indonezji zapraszamy TU.

WhatsApp Image 2019 07 09 at 09.53.35 1 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem
Kopulujące warany na Komodo

W 2020 roku wyspa Komodo będzie zamknięta. Pozostałe punkty wycieczki w parku Narodowym Komodo będą dostępne. Dlatego nie łam się, bo Twoja wymarzona podróż na Komodo wciąż się odbędzie!

W przyszłym roku wyspa Komodo ma zostać zamknięta, by doprowadzić ekosystem do równowagi, ponieważ warany były kradzione na sprzedaż dla skór i prywatnych zoo bogatych (i okrutnych) ludzi. Pozostałe punkty wycieczki wciąż będą otwarte, a waranów możemy wypatrywać na sąsiedniej wyspie Rinca. 

WhatsApp Image 2019 08 14 at 22.24.09 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem

Park Narodowy Komodo – nasze doświadczenie

Z Labuan Bajo na Flores wybraliśmy się na dwudniowy rejs do Parku Narodowego Komodo (z nocą spędzoną na pokładzie statku). Plan wycieczki był bardzo bogaty. Oprócz samej wyspy Komodo odwiedziliśmy wyspę Rinca, na której także żyją warany. Oglądaliśmy przepiękny wschód słońca nad wyspą Padar i nurkowaliśmy z rurką, między innymi przy różowej plaży. Kolor wody sprawiał, że czuliśmy się jak w raju, a piasek na Pink Beach w połączeniu z błękitną wodą oceanu wprowadzał nas po prostu w zachwyt. Piasek faktycznie jest tam różowy, co najlepiej widać z samej plaży, a woda była niesamowicie przejrzysta. To co widzieliśmy pod powierzchnią umacnia nas w przekonaniu, żeby niebawem tu wrócić. Pływaliśmy z kilkumetrowymi diabłami morskimi, tj. mantami. Żółwie skradły nam serca, a ich towarzyskie usposobienie dawało wiele radości w trakcie nurkowania. Mateusz wypatrzył nawet rybę, która wygląda jak pudełko, tzw. boxfish oraz niebezpieczną dla człowieka rybę skorpion. A słyszeliśmy, że w trakcie divingu można zobaczyć rybę młot! To był weekend pełen wrażeń.

WhatsApp Image 2019 07 09 at 09.53.35 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem
Pink Beach, Park Narodowy Komodo

Park Narodowy Komodo – pytania

Gdzie kupić rejs na Komodo?

Najprościej w Labuan Bajo na wyspie Flores, które stanowi bazę wypadową do parku. Najszybciej dostaniemy się tu samolotem z Bali, a jeśli interesuje Was tańsza wersja, podzielona jednak na wiele odcinków promem, zajrzyjcie na bloga Somos Dos. Życie w Labuan Bajo toczy się wzdłuż jednej, handlowej ulicy, na której co drugim punktem jest centrum nurkowe, a reszta to agencje turystyczne. Tym opisem chciałam uzmysłowić, że w Labuan Bajo agencji i centrów nurkowych jest jak grzybów po deszczu. Właśnie dlatego wystarczy zapisać się na wycieczkę dzień wcześniej.

Regularnie komercyjne rejsy wypływają również z Lomboku oraz Bali. Po około 4 dniach docierają do wyspy Flores.

WhatsApp Image 2019 07 09 at 09.53.35 8 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem

Wycieczki do wyboru

Opcji jest wiele. Jedną z nich, nazwałabym ją podstawową, jest rejs po wodach parku z uwzględnieniem wszystkich jego TOP atrakcji. Możemy kupić jedno, dwu, trzy lub czterodniową wycieczkę po wodach Parku Narodowego Komodo. W jej trakcie oprócz wizyt na wyspach przewidziane są nurkowania z rurką. Agencje zrzucają ludzi z różnych firm do jednej łodzi, co w szczególności poza sezonem jest codziennym zabiegiem.

Ciekawszą, ale dużo droższą opcją jest liveaboard, czyli życie na łodzi z codziennym pakietem nurkowań. Można spędzić na łodzi nawet tydzień. W wodach Parku Komodo występują silne prądy, poza tym wiele miejsc do nurkowania jest na głębokości powyżej 18 metrów, dlatego aby w pełni cieszyć się podwodnym życiem, warto mieć drugi stopień nurka (PADI Advanced Open Water Diver).

WhatsApp Image 2019 07 09 at 09.53.35 2 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem
Park Narodowy Komodo

Plan wycieczki

W przypadku rejsów, które określiłam jako podstawowe, plan wycieczki niemalże nie różni się niczym w każdej agencji. Zrobimy krótki trekking na wyspie Komodo, nieco dłuższy na wyspie Rinca, wejdziemy na punkt widokowy, by zobaczyć wschód słońca nad wyspą Padar, poplażujemy na Pink Beach i podglądniemy wodne życie w kilku punktach w parku. Niektóre agencje płyną również na wyspę Kanawa. W trakcie liveabord odwiedzimy przynajmniej część wspomnianych miejsc.

WhatsApp Image 2019 07 09 at 09.53.35 13 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem
Wschód słońca nad Padar Island, Park Narodowy Komodo

Co zabrać?

Przede wszystkim ręcznik, strój kąpielowy i krem do opalania. Nie ma sensu zabierać żelu czy szamponu, ponieważ na łodzi nie ma prysznica (chyba, że weźmiecie wycieczkę bardziej ekskluzywnym modelem). Warto wziąć latarki czołówki, bo przydadzą się podczas wchodzenia na punkt widokowy na wschód słońca. W standardowej wersji, tj. najtańszej, śpimy na pokładzie na materacach ściśle ułożonych obok siebie. W nocy jest ciepło, my wzięliśmy jeden rozpinany śpiwór, który służył nam za kołdrę. Jeśli nie macie, nie szkodzi, możecie skorzystać z koców, które rozdawano na statku. Przy zakupie wycieczki jest również możliwość wykupienia dwuosobowej kajuty na czas rejsu. Oprócz atrakcji w takim rejsie jest sporo wolnego czasu. Warto wziąć książkę, ściągnąć podcast czy zaopatrzyć się w zgrabne gry planszowe/szachy.

WhatsApp Image 2019 07 09 at 09.53.35 11 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem

Ile kosztuje rejs na Komodo?

Wycieczka w agencji kosztowała nas ok. 200 zł (750.000 IDR), a dodatkowe 90 zł za dzień (332.500 IDR) należało zapłacić Parkowi Narodowemu Komodo za możliwość przebywania na jego obszarze w trakcie weekendu (opłata zbierana jest przez przewodnika/agencję). W tygodniu roboczym jest taniej i jeden dzień pobytu w parku kosztuje ok. 65 zł od osoby (240.000 IDR).

W cenie wliczone jest wyżywienie na łodzi, tj. śniadania, obiady i kolacje oraz nielimitowana woda do picia.

Podsumowując, koszt dwudniowego rejsu na Komodo z Labuan Bajo to ok. 380 zł od osoby!

WhatsApp Image 2019 07 09 at 09.53.35 7 - Rejs na Komodo i spotkanie z waranem

Jeśli podobał Wam się ten artykuł i chcielibyście dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *