Nowa Zelandia – koszty podróży

Nowa Zelandia jawiła nam się jako baśniowa kraina z mnóstwem zielonych pól, jezior i pięknych gór. I tak właśnie było w rzeczywistości. To wszystko widzieliśmy na miejscu! Tuż obok Islandii trafia do naszych TOP najbardziej malowniczych krajów. W tym artykule podliczam wszystkie wydatki, które złożyły się na tę wyprawę i mam nadzieję, że ich wielkość miło Cię zaskoczy. Uważaj, bo po przeczytaniu tego artykułu zaczniesz szukać biletów i pakować walizki!

Wszystkie artykuły z Nowej Zelandii znajdziesz TUTAJ.

Trasa w Nowej Zelandii

Na Nową Zelandię mieliśmy tylko 3 tygodnie i podzieliliśmy ten czas między Wyspę Północną oraz Wyspę Południową:

 • 8 dni spędziliśmy na Wyspie Północnej,
 • 13 dni spędziliśmy na Wyspie Południowej,
 • Przejechaliśmy łącznie 4.200 km.

Więcej czasu przeznaczyliśmy na Wyspę Południową, bo znajduje się na niej zdecydowanie więcej punktów turystycznych i trekkingów do zrealizowania. Cieszę się, że tak zrobiliśmy! Ten podział czasu uważam za rozsądny 🙂

Dokładny plan trasy z rozpiską dzień po dniu znajdziesz TUTAJ.

Nowa Zelandia – Wyspa Północna

8 dni i 1700 km

Na Wyspie Północnej kojarzonej przede wszystkim z kadrami z Władcy Pierścieni zwiedziliśmy plan filmowy Hobbiton, przeszliśmy szlak Tongariro prowadzący przez filmowy Mordor, zapatrzyliśmy się na piękne Blue Springs z krystalicznie czystą wodą, zwiedziliśmy aktywny wulkanicznie teren Wai-O-Tapu, jaskinię Waipu ze świetlikami i przeszliśmy kawałek szlaku Pouakai.

Główne miejsca na naszej trasie:

🔥 Kaiiwi Lake
🔥 Waipu Caves
🔥 Hobbiton
🔥 Wai-O-Tapu
🔥 National Park
🔥 Egmont National Park
🔥 Wellington

Trekkingi, które zrealizowaliśmy:

💪 Tongariro Alpine Crossing
💪 Pouakai Crossing

Nowa Zelandia – Wyspa Południowa

13 dni i 2500 km

Z Północnej na Południową Wyspę dotarliśmy promem (my + wypożyczony campervan). Przeszliśmy tu 7 trekkingów, łącznie pokonując ponad 5 km przewyższenia (trekkingi w Nowej Zelandii bywają bardzo wymagające), przyglądaliśmy się najwyższemu szczytowi kraju z poziomu jeziora, gór i asfaltu i nie mogliśmy się napatrzeć na jej odbicie (mowa o Górze Cooka) przy zachodzącym słońcu nad jeziorem Matheson 😉

Główne miejsca na naszej trasie:

🔥 Marlborough
🔥 Abel Tasman National Park
🔥 West Coast: Punakaiki, Hokitika Gorge
🔥 Mount Cook National Park
🔥 Westland Tai Poutini National Park
🔥 Lake Matheson
🔥 Lake Wanaka
🔥 Lake Tekapo
🔥 Lake Pukaki
🔥 Queenstown
🔥 Arthur’s Pass

Trekkingi, które zrealizowaliśmy:

💪 Fragment szlaku Abel Tasman Coast Track
💪 Alex Knob
💪 Roys Peak
💪 Hooker Valley Track
💪 Mueller Hut
💪 Peninsula Walkway (przy Jeziorze Tekapo)
💪 Avalanche Peak

Nowa Zelandia – analiza kosztów

Walutą w Nowej Zelandii jest dolar nowozelandzki, który przyjmuje wartość 1 NZD = 2,53 zł (kurs z dnia 18.02.2020). Wszystkie podane w tabelach wartości są przeliczone do PLN i stanowią łączne wydatki dla dwóch osób.

UWAGA:

Podróżowaliśmy tylko we dwójkę, więc poniesione koszty rozkładały się na dwie osoby. Im więcej osób, tym koszty paliwa, wynajmu auta i noclegów na campingach będą niższe!

Styl naszej podróży:

👌 Spaliśmy w aucie, więc nie korzystaliśmy z hosteli. Koszty noclegów dotyczą opłat za campingi.
👌 Mieliśmy auto z pełnym kuchennym wyposażeniem i stołowaliśmy się w naszej samochodowej kuchni. Na mieście jedliśmy sporadycznie.
👌 Postawiliśmy na darmowe atrakcje, więc w kategorii rozrywka znajdują się tylko wydatki na Hobbiton i obszar geotermalny Wai-O-Tapu.


Do Nowej Zelandii przylecieliśmy z Bali, a potem lecieliśmy do Australii. Nie podaję więc kosztów lotów, bo dla osób lecących z Polski nie jest to cenna informacja.

W Nowej Zelandii spędziliśmy 21 dni w lutym 2020 roku. Łącznie przez ten czas wydaliśmy ok. 9.000 zł za dwie osoby, co daje ok. 4.500 zł za osobę, bez biletu lotniczego do i z Nowej Zelandii.

koszt dnia: ok. 215 zł/osoba

TRANSPORT – Nowa Zelandia

koszt dnia: 134 zł/osoba

W kategorii Transport mieści się wynajem auta na 21 dni w firmie Spaceships (140 zł/dzień), paliwo potrzebne na przejechanie 4200 km, prom z Wyspy Północnej na Południową i drobna kwota wydana na parkingi w miastach (sporadycznie). Litr paliwa kosztował 4.7 zł – 5.7 zł w zależności od miejsca. Firma Spaceships, którą wybraliśmy na wynajem campervana ma bardzo konkurencyjne ceny, jednak warto porównać je w różnych okresach i być może od tego uzależnić swoją podróż. Wynajem tego samego auta w tych samych datach w kolejnym roku kosztował prawie dwa razy tyle. My rezerwacji dokonaliśmy na około 3 miesiące przed przylotem.


JEDZENIE

koszt dnia: 38 zł/osoba

Wielkości wydatków jasno pokazują, że głównym źródłem pożywienia była dla nas mobilna kuchnia w naszym campervanie. W restauracjach jadaliśmy sporadycznie (i głównie był to tani Domino’s). Poniżej wrzucam kilka przykładowych cen produktów spożywczych (ceny z lutego 2020):

 • awokado: 2.5 zł/sztuka
 • ziemniaki: 5 zł/1 kg
 • pieczarki: 23 zł/1 kg
 • passata pomidorowa: 5 zł/1 l
 • ciecierzyca w puszce: 2.5 zł/400 g
 • oliwa z oliwek, extra virgin: 20 zł/1 l
 • jajka: 10zł/10 sztuk
 • wino Montana Merlot: 24 zł/750 ml

ZAKWATEROWANIE

koszt dnia: 15 zł/osoba

Płaciliśmy za 9 nocy, a pozostałe przespaliśmy na darmowych campingach. Wszystkich wyszukiwaliśmy w bezpłatnej aplikacji Campermate, a dla pomocy posiłkowaliśmy się również płatną aplikacją Wikicamps.

ROZRYWKA

300 zł/osoba

W Nowej Zelandii postawiliśmy na naturę i jej darmowe atrakcje. Przeszliśmy wiele szlaków, a one dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Nie mogliśmy sobie odpuścić jednak wizyty na planie filmowym Hobbiton, a ta przyjemność była bardzo kosztowna. Za 1.5 h zwiedzania w grupie z przewodnikiem zapłaciliśmy ok. 210 zł od osoby! Skusiliśmy się również na zwiedzanie obszaru geotermalnego Wai-O-Tapu, a bilet wstępu kosztował tam 80 zł.

TELEKOMUNIKACJA

koszt pakietu: 140 zł

Zdecydowaliśmy się na kartę operatora 2degrees z pakietem 14 GB Internetu poleconą nam w wypożyczalni (rozdawano tam darmowe karty SIM), ale niestety mocno się zawiedliśmy z powodu ograniczonego zasięgu poza miastami. Następnym razem wzięlibyśmy pewnego operatora Spark.

POZOSTAŁE

150 zł/osoba

W tej kategorii znajduje się wydatek na wizę turystyczną w kwocie 120 zł i drobne wydatki na krzesełka turystyczne i środki czystości (worki na śmieci, płyn do naczyń, proszek do prania).

Nowa Zelandia – informacje praktyczne

Wyszukiwanie campingów

Sprawdzanie pogody

Metservice

Sprawdzanie stanu dróg

Journeys

Opisy i oceny trekkingów

AllTrails

Jeśli podobał Ci się ten artykuł i chciałbyś/abyś dać wyraz docenienia naszej pracy, proszę o udostępnienie i polubienie naszego profilu w mediach społecznościowych!

Powiązane

Ciasto na pizzę neapolitańską (jeszcze lepsze)

Pętla Ha Giang – TOP atrakcja Wietnamu

Ceny w Wietnamie

2 komentarze

FUKO 21 lipca 2020 - 11:50

Spora dawka pomocnych informacji, która zachęca do odwiedzenia Nowej Zelandii. Pozdrawiamy!

Ola 23 lipca 2020 - 15:23

Dziękuję bardzo za komentarz i również pozdrawiamy! 🙂

Dodaj komentarz